29
Piątek
Styczeń
godz. 19:00

Tarnogórzanie- dwunastu niezwykłych ludzi/ Krzysztof Mazik

Projekt „Tarnogórzanie- dwunastu niezwykłych ludzi” to cykl kilkunastu filmowych wywiadów – rzek z najciekawszymi mieszkańcami Tarnowskich Gór, wyjątkowymi osobowościami ze świata kultury i sztuki. Postaci te stanowią o wyjątkowości śląskiego miasta, miejsca w zaskakujący sposób sprzyjającego rozwojowi artystów, aktywistów, humanistów.

Bohaterem pierwszego nagrania będzie Krzysztof Mazik: pomysłodawca i właściciel Galerii Sztuki Inny Śląsk, animator kultury, inicjator niezliczonej ilości wystaw, koncertów, spotkań z poetami i niezwykłymi postaciami ze świata kultury i polityki, felietonista, społecznik, przyjaciel artystów ,„kolorowych ptaków”, ludzi. Orędownik wielu arcyciekawych inicjatyw lokalnych min. „ szlaku odrestaurowanych pałacyków i zabytków rodu Donnesmarcków”, wolontariusz organizacji pozarządowych. Obywatel. Wolny i świadomy człowiek, któremu nieobojętny jest świat, który go otacza. Miłośnik i znawca Śląska i śląskości. Taternik jaskiniowy, czyli grotołaz, prywatnie mąż Aleksandry i ojciec trójki dorosłych już pociech: dwóch córek i syna.

Planujemy w ciągu roku publikację dwunastu comiesięcznych rozmów mających na celu sportretowanie ludzi, których życie i błyskotliwe kariery są ważne i nieprzeciętne w skali regionu i kraju. Tematem wywiadów będzie powrót do krainy dzieciństwa, do wspomnień z magicznych, dziecięcych zakątków Tarnowskich Gór. Porozmawiamy o spełnieniu, o przygodzie tworzenia, o dobrym życiu, o niepokojach związanych ze współczesnością i nie tylko. Wśród naszych gości znajdą się między innymi: Krzysztof Mazik, Michał Majnicz, Kazimierz Sporoń, Piotr Trojan i wielu innych. W ten sposób powstanie nie tylko cykl filmowych dokumentalnych portretów wzbogaconych o materiały faktograficzne i archiwalia udostępniane przez bohaterów, ale równoległy, odmienny obraz miasta Tarnowskie Góry i Śląska przyjaznego dla kultury, sztuki .

Emisja i upublicznienie będzie miała miejsce na kanale YouTube TCK. Drugim ogniwem projektu będzie publikacja pod tym samym tytułem. Książka będzie oparta na filmowych wywiadach i będzie dokumentacją współczesnego obrazu Tarnowskich Gór i Śląska, jako znaczącego regionu na mapie kulturalnej Polski.

Nagrania będą realizowane w okresie od stycznia do grudnia 2021 roku. Planujemy nagranie dwunastu, godzinnych rozmów. Autorką wywiadów jest Ewa Wyskoczyl. Za nagrania filmów i archiwalia odpowiada Krzysztof Stręcioch, oprawę graficzną zaprojektowała Kaja Cyfka.

Projekt dofinansowany z Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS im. Andrzeja Szczypiorskiego.

Logotyp Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

Autorzy fot.: Marek Wesołowski i Krzysztof Miller.

  • Inne
  • Dorośli, Młodzież, Seniorzy
  • Wstęp wolny

Repty Śląskie

,

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt