30
Piątek
Lipiec
godz. 19:00

Tarnogórzanie- dwunastu niezwykłych ludzi/ Maja Ganszyniec

O wrażliwości, energii rzeczy, mądrości starych materiałów, ekologii, zrozumieniu dla kultury deskorolki i śląskiej naturze – rozmowa z Mają Ganszyniec


Projekt „Tarnogórzanie- dwunastu niezwykłych ludzi” to cykl kilkunastu filmowych wywiadów – rzek z najciekawszymi mieszkańcami Tarnowskich Gór, wyjątkowymi osobowościami ze świata kultury i sztuki. Postaci te stanowią o wyjątkowości śląskiego miasta, miejsca w zaskakujący sposób sprzyjającego rozwojowi artystów, aktywistów, humanistów.

Bohaterką kolejnego nagrania będzie: Maja Ganszyniec – projektantka z kompleksowym podejściem do procesu projektowania. Urodzona na Śląsku, studiowała architekturę wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a następnie ukończyła studia projektowe na Royal College of Art w Londynie w 2008 roku.
W 2013 roku założyła Studio Ganszyniec, skupiając się na obiektach zorientowanych na człowieka i przyjaznych naturze. W swojej praktyce łączy projektowanie, które jest zarówno wizjonerskie, jak i odpowiedzialne – zawsze szuka nowych możliwości w granicach myślenia strategicznego.
Przez ostatnią dekadę współpracowała z markami takimi jak IKEA, DUKA, Comforty, Mute czy Noti. W 2017 roku polski Instytut Wzornictwa Przemysłowego przyznał jej tytuł Projektanta Roku. W 2020 została powołana na stanowisko dyrektora kreatywnego Profim – wiodącego producenta mebli biurowych w Polsce i jednej z marek skandynawskiej grupy Flokk. Jest także właścicielką i założycielką niezależnej marki meblowej Nurt.

Planujemy w ciągu roku publikację dwunastu comiesięcznych rozmów mających na celu sportretowanie ludzi, których życie i błyskotliwe kariery są ważne i nieprzeciętne w skali regionu i kraju. Tematem wywiadów będzie powrót do krainy dzieciństwa, do wspomnień z magicznych, dziecięcych zakątków Tarnowskich Gór. Porozmawiamy o spełnieniu, o przygodzie tworzenia, o dobrym życiu, o niepokojach związanych ze współczesnością i nie tylko. Wśród naszych gości znajdą się między innymi: Krzysztof Mazik, Michał Majnicz, Kazimierz Sporoń, Piotr Trojan i wielu innych. W ten sposób powstanie nie tylko cykl filmowych dokumentalnych portretów wzbogaconych o materiały faktograficzne i archiwalia udostępniane przez bohaterów, ale równoległy, odmienny obraz miasta Tarnowskie Góry i Śląska przyjaznego dla kultury, sztuki .

Emisja i upublicznienie będzie miała miejsce na kanale YouTube TCK. Drugim ogniwem projektu będzie publikacja pod tym samym tytułem. Książka będzie oparta na filmowych wywiadach i będzie dokumentacją współczesnego obrazu Tarnowskich Gór i Śląska, jako znaczącego regionu na mapie kulturalnej Polski.

Nagrania będą realizowane w okresie od stycznia do grudnia 2021 roku. Planujemy nagranie dwunastu, godzinnych rozmów. Autorką wywiadów jest Ewa Wyskoczyl. Za nagrania filmów i archiwalia odpowiada Krzysztof Stręcioch i Karol Wołowiec, oprawę graficzną zaprojektowała Kaja Cyfka.

Foto. Tomasz Kuczma

Projekt dofinansowany z Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS im. Andrzeja Szczypiorskiego.

Zdjęcie przedstawia logotyp
  • Inne
  • Dorośli, Młodzież, Seniorzy
  • Wstęp wolny

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt