28
Piątek
Maj
godz. 19:00

Tarnogórzanie- dwunastu niezwykłych ludzi/ Mateusz Adamczyk

O tolerancji, afirmacji, improwizacji, muzykującym domu oraz o ucieczce i byciu w podróży – rozmowa z Mateuszem Adamczykiem

Projekt „Tarnogórzanie- dwunastu niezwykłych ludzi” to cykl kilkunastu filmowych wywiadów – rzek z najciekawszymi mieszkańcami Tarnowskich Gór, wyjątkowymi osobowościami ze świata kultury i sztuki. Postaci te stanowią o wyjątkowości śląskiego miasta, miejsca w zaskakujący sposób sprzyjającego rozwojowi artystów, aktywistów, humanistów.

Bohaterem kolejnego nagrania będzie: Mateusz Adamczyk (ur. w 1984 r. w Tarnowskich Górach) – instrumentalista, skrzypek, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Escola Superior de Música de Catalunya w Barcelonie. Studiował na Wydziale Muzyki Klasycznej, równocześnie grając i doskonaląc swój warsztat improwizacyjny w licznych klubach jazzowych i dyskotekach stolicy Katalonii. W Hiszpanii współtworzy międzynarodową grupę The Johnny Freelance Experience, która jest jednym z niewielu w Europie zespołów zajmujących się recyklingiem muzyki klubowej i łączących żywe instrumenty z DJ Setem. Obecnie w Polsce współpracuje z Marcinem Wyrostkiem w jego projektach Tango Corazon i Coloriage, Kayah & Transoriental Orchestra, Orkiestrą Kameralną Aukso oraz z czołowymi DJ-ami w kraju.

Planujemy w ciągu roku publikację dwunastu comiesięcznych rozmów mających na celu sportretowanie ludzi, których życie i błyskotliwe kariery są ważne i nieprzeciętne w skali regionu i kraju. Tematem wywiadów będzie powrót do krainy dzieciństwa, do wspomnień z magicznych, dziecięcych zakątków Tarnowskich Gór. Porozmawiamy o spełnieniu, o przygodzie tworzenia, o dobrym życiu, o niepokojach związanych ze współczesnością i nie tylko. Wśród naszych gości znajdą się między innymi: Krzysztof Mazik, Michał Majnicz, Kazimierz Sporoń, Piotr Trojan i wielu innych. W ten sposób powstanie nie tylko cykl filmowych dokumentalnych portretów wzbogaconych o materiały faktograficzne i archiwalia udostępniane przez bohaterów, ale równoległy, odmienny obraz miasta Tarnowskie Góry i Śląska przyjaznego dla kultury, sztuki .

Emisja i upublicznienie będzie miała miejsce na kanale YouTube TCK. Drugim ogniwem projektu będzie publikacja pod tym samym tytułem. Książka będzie oparta na filmowych wywiadach i będzie dokumentacją współczesnego obrazu Tarnowskich Gór i Śląska, jako znaczącego regionu na mapie kulturalnej Polski.

Nagrania będą realizowane w okresie od stycznia do grudnia 2021 roku. Planujemy nagranie dwunastu, godzinnych rozmów. Autorką wywiadów jest Ewa Wyskoczyl. Za nagrania filmów i archiwalia odpowiada Krzysztof Stręcioch oraz Karol Wołowiec, oprawę graficzną zaprojektowała Kaja Cyfka.

W wywiadzie z Mateuszem Adamczykiem wykorzystano fotografie autorstwa M. Wyrostka, N.D. Talvoli, z archiwum Mateusza Adamczyka oraz z archiwum rodzinnego dzięki uprzejmości Pani Aleksandry Adamczyk.

Projekt dofinansowany z Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS im. Andrzeja Szczypiorskiego.

  • Inne
  • Dorośli, Młodzież, Seniorzy
  • Wstęp wolny

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt