23
Piątek
Kwiecień
godz. 19:00

Tarnogórzanie- dwunastu niezwykłych ludzi/ Piotr Trojan

Projekt „Tarnogórzanie- dwunastu niezwykłych ludzi” to cykl kilkunastu filmowych wywiadów – rzek z najciekawszymi mieszkańcami Tarnowskich Gór, wyjątkowymi osobowościami ze świata kultury i sztuki. Postaci te stanowią o wyjątkowości śląskiego miasta, miejsca w zaskakujący sposób sprzyjającego rozwojowi artystów, aktywistów, humanistów.

Bohaterem kolejnego nagrania będzie Piotr Trojan: urodzony w 1986 r. w Tarnowskich Górach. Uczeń Salezjańskiego Zespołu Szkół w Tarnowskich Górach. Związał się z awangardowym, autorskim teatrem ZL Ewy Wyskoczyl, działającym przy Tarnogórskim Centrum Kultury, wykreował kilkanaście niezapomnianych, nagradzanych ról. W 2004 r. zdobył tytuł Talentu Roku Województwa Śląskiego za monodram „Ja z jednej strony, ja z drugiej strony […]”, a także Grand Prix Tyskich Spotkań Teatralnych i nagrodę na Festiwalu ewentualnych Talentów Aktorskich FeTA we Wrocławiu. W 2009 r. ukończył PWSFTviT w Łodzi na wydziale aktorskim, a rok później otrzymał dyplom. Na XXVII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi w 2009 r. został uhonorowany pierwszą nagrodą aktorską za rolę Basiniego w spektaklu „Cztery” reżyserowanego przez Szymona Kaczmarka. Dwa lata później otrzymał nagrodę łódzkich dziennikarzy „Złotą maskę” za debiut teatralny – rolę Ifigenii w „Ifigenii w Aulidzie” Eurypidesa w reżyserii Tomasza Bazana w łódzkim Teatrze Nowym, z którym był związany w latach 2011–2017.
Występował gościnnie w wielu popularnych serialach telewizyjnych m.in: „M jak miłość”, „Hotel 52”, „Ojciec Mateusz”, „Instynkt”, „Na dobre i na złe”, „Pułapka”, „Komisarz Alex”, „Znaki”. W latach 2015-2017 był wykładowcą Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w Warszawie. W 2018 r. ukończył kierunek Studio Prób przy Wajda School w Warszawie na kursie reżyserii.
W 2020 r. rolą Tomka Komendy niewinnie skazanego na 25 lat pozbawienia wolności za wyjątkowo brutalną zbrodnię w filmie Jana Holoubka „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” zachwycił publiczność i recenzentów. Jego kreacja została doceniona na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” oraz na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, na których został wyróżniony za najlepszą rolę męską.

Planujemy w ciągu roku publikację dwunastu comiesięcznych rozmów mających na celu sportretowanie ludzi, których życie i błyskotliwe kariery są ważne i nieprzeciętne w skali regionu i kraju. Tematem wywiadów będzie powrót do krainy dzieciństwa, do wspomnień z magicznych, dziecięcych zakątków Tarnowskich Gór. Porozmawiamy o spełnieniu, o przygodzie tworzenia, o dobrym życiu, o niepokojach związanych ze współczesnością i nie tylko. Wśród naszych gości znajdą się między innymi: Krzysztof Mazik, Michał Majnicz, Kazimierz Sporoń, Piotr Trojan i wielu innych. W ten sposób powstanie nie tylko cykl filmowych dokumentalnych portretów wzbogaconych o materiały faktograficzne i archiwalia udostępniane przez bohaterów, ale równoległy, odmienny obraz miasta Tarnowskie Góry i Śląska przyjaznego dla kultury, sztuki .

Emisja i upublicznienie będzie miała miejsce na kanale YouTube TCK. Drugim ogniwem projektu będzie publikacja pod tym samym tytułem. Książka będzie oparta na filmowych wywiadach i będzie dokumentacją współczesnego obrazu Tarnowskich Gór i Śląska, jako znaczącego regionu na mapie kulturalnej Polski.

Nagrania będą realizowane w okresie od stycznia do grudnia 2021 roku. Planujemy nagranie dwunastu, godzinnych rozmów. Autorką wywiadów jest Ewa Wyskoczyl. Za nagrania filmów i archiwalia odpowiada Krzysztof Stręcioch, oprawę graficzną zaprojektowała Kaja Cyfka.

Projekt dofinansowany z Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS im. Andrzeja Szczypiorskiego.

Logotyp Stowarzyszenia Autorów ZAiKS
  • Inne
  • Dorośli, Młodzież, Seniorzy
  • Wstęp wolny

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt