03
Piątek
Wrzesień
godz. 20:00

Tarnowskie Góry w czasach dawnych Słowian: koncert zespołu folkowego Jar

Jar – polski zespół folkowy założony w 2006 w Sławkowie. Grupa tworzy muzykę w oparciu o muzyczne i liryczne zapisy etnografów oraz podania, legendy i obrzędowość ludową Słowian.

Artyści o swojej działalności:
Zespół powstał zimą 2006 roku w Sławkowie. Głównym zamierzeniem kapeli jest tworzyć muzykę w oparciu o muzyczne i liryczne zapisy etnografów oraz podania, legendy i obrzędowość ludową Słowian. Inspiruje nas słowiańszczyzna wczesnego średniowiecza wraz z aspektami z tym tematem związanymi i ta tematyka nierozwiązalnie łączy się z kapelą. Wykorzystując kopie instrumentów historycznych oraz instrumenty pasterskie, które również sami wykonujemy, chcemy odtwarzać muzykę jaką wtedy grano i przede wszystkim trzymać się stylistyki wczesnośredniowiecznej. Utwory wykonywane przez nas zarówno archaiczne jak i kompozycje nowsze z inną dynamiką zachowują jednak charakter słowiański i opiewają ludowość a przynajmniej takie mamy zamierzenie. Inspiracje czerpiemy z pieśni i nut pochodzących z zapisów etnograficznych, przy naszych jednak aranżacjach. Wiele utworów jest także w całości aranżowanych przez nas przy czym zawsze zachowany jest charakter folkowy kompozycji.
Na początku działalności zespołu głównie spotykaliśmy się dla własnej przyjemności, pogrywając na świętach, na zamkniętych spotkaniach lub przy ogniskach. Później jednak wraz z rozszerzeniem instrumentarium i repertuaru zaczęliśmy grać na różnego rodzaju imprezach.
Do tej pory mamy za sobą kilkadziesiąt koncertów w kraju i za granicą m.in. na festiwalach średniowiecznych, dniach historii miast, pokazach walk i piknikach historycznych czy innych imprezach okolicznościowych a także w filharmonii czy na scenach kameralnych.

Teren wokół TCK.

Zdjęcie przedstawia logotypy
  • Koncert+ Muzyka
  • Dorośli, Młodzież, Seniorzy
  • Wstęp wolny

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt