10
Piątek
Grudzień
godz. 18:00

„Wszystkie nasze strachy” pokaz filmu i spotkanie z twórcami

Po seansie odbędzie się spotkanie z twórcami: reżyserem Łukaszem Rondudą, scenarzystą (i tarnogórzaninem) Michałem Oleszczykiem oraz artystą Danielem Rycharskim.

Nagrodzony Złotymi Lwami w Gdyni film oparty na prawdziwych wydarzeniach z życia barwnej i łączącej skrajności postaci Daniela Rycharskiego – zaangażowanego katolika walczącego o odnowę duchową swojej społeczności oraz głęboko wierzącą osobę LGBT, która płynnie łączy wiarę i tęczę. W roli głównej Dawid Ogrodnik – gwiazda hitów „Ostatnia Rodzina”, „Jesteś Bogiem” i „Chce się żyć”, dwukrotny zdobywca Polskiej Nagrody Filmowej – Orzeł, licznych wyróżnień na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także tytułu Shooting Star 2019, przyznawanego najbardziej obiecującym aktorom europejskiego kina. Na ekranie będą mu partnerować wybitne osobowości polskiej kinematografii, w tym: Andrzej Chyra, Jowita Budnik, Maria Maj, Jacek Poniedziałek oraz gwiazda głośnego filmu „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” – Piotr Trojan. Reżyserii podjął się Łukasz Ronduda – nagrodzony na międzynarodowym festiwalu filmowym w Berlinie twórca gorąco przyjętej przez krytykę produkcji „Performer” i „Serce miłości” oraz Łukasz Gutt, który stworzył także zdjęcia do filmu. Na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film „Wszystkie nasze strachy” zdobył aż pięć nagród: Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Dyskusyjnych Klubów Filmowych, Nagrodę Jury Młodych, Najlepsze zdjęcia oraz najwyższy laur – Złote Lwy dla najlepszego filmu Festiwalu.

Daniel (Dawid Ogrodnik) jest artystą, katolikiem i aktywistą. Domy w rodzinnej miejscowości ozdobione są jego imponującymi malowidłami, rzeźby trafiają na cenione wystawy w Warszawie, a instalacje w rodzaju podświetlonej i pozdrawiającej głosami mieszkańców kapliczki służą lokalnej wspólnocie. Jego znakiem rozpoznawczym jest bluza ozdobiona tęczowymi elementami. Jako głęboko wierzący katolik, Daniel angażuje się w sprawy duchowe. Mężczyzna uważa, że kościół nie powinien być miejscem wykluczenia a w jego wspólnocie jest miejsce dla każdego bez względu na światopogląd i osobiste wybory. W wyniku dramatycznych wydarzeń Daniel decyduje się na wzięcie udziału w odważnej walce w obronie swoich idei i postanawia rozprawić się z homofobią mieszkańców rodzinnej miejscowości.

Rok: 2021, Polska, reż. Łukasz Ronduda i Łukasz Gutt, dramat

18:00 – pokaz filmu „Wszystkie nasze strachy”
19:30 – spotkanie z Łukaszem Rondudą, Michałem Oleszczykiem i Danielem Rycharskim

Rok: 2021, Polska, reż. Ł. Ronduda, czas trwania: 90 min, dramat

—–

Michał Oleszczyk – krytyk filmowy, tłumacz, konsultant scenariuszowy. Autor scenariusza do filmu „Wszystkie nasze strachy” – nagrodzonego Złotymi Lwami na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.  Adiunkt na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Jego recenzje są publikowane w Polsce i w Stanach Zjednoczonych, w periodykach takich jak „Kino”, „Dwutygodnik” i „RogerEbert.com”. Laureat nagrody im. Krzysztofa Mętraka i stypendysta miesięcznika „Polityka”. W latach 2011-2013 programer i rzecznik festiwalu Off Plus Camera, którym zarządzał jako dyrektor artystyczny przy pierwszej edycji w 2008 roku. W latach 2013-2016 dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Kilkakrotnie powołany na eksperta ocen scenariuszy w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej.

Łuksz Ronduda – reżyser, scenarzysta, kurator i pisarz, tworzący równolegle w obszarze kin ai sztuki współczesnej. Jest reżyserem i scenarzystą filmu „Performer”, „Serce miłości” oraz „Wszystkie nasze strachy”, który miał premierę w ramach konkursu głównego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni,  gdzie zdobył Złote Lwy (2021). Jest także członkiem zarządu Gildii Reżyserów Polskich. Absolwent programu reżyserskiego i scenariuszowego w Szkole Wajdy. Kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autor książek „Strategie subwersywne w sztukach medialnych”. „Sztuka polska lat 70. Awangarda”, „Polska Nowa Fala. Historia zjawiska, którego nie było”„Kino-Sztuka” „Historia Filmu Awangardowego”.

Daniel Rycharski –  polski artysta i grafik, doktor nauk o sztukach pięknych, laureat nagrody Paszport „Polityki” w dziedzinie sztuki wizualne. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zajmuje się tematem współczesnej polskiej wsi i jej tożsamości. Jego twórczość dotyka także wiary i religii, a także stosunku Kościoła katolickiego do osób LGBT.  Studiował grafikę na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, gdzie wykłada w Katedrze Multimediów. Od 2010 jest doktorantem w pracowni interdyscyplinarnej Zbigniewa Sałaja i prof. Grzegorza Sztwiertni na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Adiunkt na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Bohater filmu „Wszystkie nasze strachy”.

———————-

TCK informuje, że wprowadza dodatkową pulę 50% miejsc na widowni, nie wliczonych do limitu, przeznaczonych wyłącznie dla osób POSIADAJĄCYCH Unijny Certyfikat Covid. Bilety z puli dostępne będą WYŁACZNIE w kasie TCK ZA OKAZANIEM imiennego Certyfikatu w wersji papierowej lub na urządzeniu mobilnym.

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt