24.04.2019-10.05.2019

EKO KRAINA: Iwona Ostrowska „Ptaki”

Galeria Przytyk

Wystawa twórczości Iwony Ostrowskiej, której tematem przewodnim są malowane konsekwentnie od kilku lat ptaki stanowiące symbol przeniesiony jakby z nękających snów. „Są krzykiem, protestem człowieka, który przeczuwa nieuchronność losu. Mroczne, zgrzebne, napięte, zdają się rozsadzać płótno. (…) Prawda tych obrazów polega na dotarciu do emocji oglądającego. Rzadko zdarza nam się oglądać tak prosty, a zarazem głęboki przekaz. Tych obrazów się nie ogląda. Te obrazy się przeżywa” (Bogusław Lustyk, artysta malarz, grafik, plakacista).

Iwona Ostrowska ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (dyplom z malarstwa w pracowni prof. M. Wiśniewskiego). Swoje prace przedstawia na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Uczestniczy w festiwalach sztuki – Włochy, Turcja, Bruksela, Tunezja, Niemcy, Grecja, Anglia. Należy do Grupy Twórczej PositiveART, Młodzi Sztuką. Tworzy autorskie projekty artystyczne, działa jako organizator/kurator wystaw projektów ogólnopolskich.

Wernisaż połączony będzie z wykładem „Sny Ornitologa. Czy ptaki tworzą i interpretują sztukę?”, który wygłosi Szymon Kuś. W 2016 r. odbyła się w Krakowie głośna wystawa sztuki Maxa Ernsta „Sny ornitologa”. Autor był za życia przekonany, że jest ptakiem, który nie narodził się jako człowiek, lecz wykluł się z jaja. Znalazło to odzwierciedlenie w jego twórczości. Jakkolwiek pozostawiamy jego pogląd osądowi krytyków sztuki, warto zastanowić się, czy biologia dostarcza nam przesłanek wskazujących na to, że przedstawiciele gromady ptaków tworzą i interpretują sztukę.

wstęp wolny

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt