19.04-19.05.2024

Wystawa malarstwa Adama Andryszczaka

Galeria Przytyk

Adam Andryszczak jest mieszkańcem pobliskiego Lublińca. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom malarstwa uzyskał w 1999 roku w pracowni prof. Włodzimierza Dudkowiaka. Pedagog w zakresie malarstwa w wielu placówkach edukacji artystycznej między innymi: Zespołu Sztuk Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach czy Liceum Sztuk Plastycznych w Zabrzu. Jego prace prezentowane są na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i poza granicami kraju.

Malarstwo Adama Andryszczaka jest niezwykle interesujące, zarówno w formie
jak i swoistej filozofii artystycznej.

Artysta chce trafić do widza pewnym, sprecyzowanym przekazem intelektualnym. Konstruuje swoje obrazy wykorzystując z rozwagą kolor i fakturę, które się wzajemnie dopełniają. Celowo użyłem sformułowania “konstruuje”, aby podkreślić nieprzypadkowy charakter jego artystycznych rozwiązań.

Na pozór oszczędne w formie, zdawałoby się ascetyczne, pełne jednak emocjonalnego ładunku, obrazy Andryszczaka emanują “kontrolowanym krzykiem”. W tym określeniu nie ma nic sprzecznego. Artysta panuje nad estetycznymi emocjami utrzymując je w intelektualnych ryzach. Z architektoniczną precyzją buduje nastrój swoich obrazów, które cechuje pewien matematyczny abstrakcjonizm.

Sposób, w jaki Andryszczak opisuje otaczającą go rzeczywistość jest z pogranicza sztuki i nauki – a właściwie przenikaniem się tych dwóch dziedzin.

Współczesna sztuka jest obszarem niczym nie skrępowanych wyborów artystycznych. Tuż obok nowych środków wyrazu takich jak sztuka video, technika cyfrowa czy komputerowa rzeczywistość wirtualna, funkcjonują obrazy czy rzeźby tworzone ręką artysty.

Malarstwo Adama Andryszczaka znakomicie wpisuje się w pejzaż niezwykle ciekawej czasami kontrowersyjnej, sztuki współczesnej, która nic sobie nie robi z określeń krytyków,
iż obecna epoka to epoka po “końcu sztuki”.

Stanisław Kowalczyk

Wernisaż: 19 kwietnia 2024 (piątek), godz. 18:00

Wystawa potrwa do 19 maja 2024

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt