17.07.2023

Handel Opera Academy – międzynarodowy projekt muzyczno-teatralny w TCK

Handel Opera Academy, czyli międzynarodowa opera barokowa tworzona w 100% w Tarnogórskim Centrum Kultury

Tarnowskie Góry to miasto, którego serce przez cały rok bije rytmami przeróżnych gatunków muzycznych, a lipiec należy do opery! Już drugi raz, Tarnogórskie Centrum Kultury gości Handel Opera Academy, zapewniającą młodym śpiewakom z całego świata najwyższej klasy program szkoleniowy, którego zwieńczeniem są trzy wieczory zabierające tarnogórzan w magiczny świat malowany paletą barw nasyconego emocjami po brzegi głosu.

Handel Opera Academy to projekt powstały z miłości do muzyki i radości wspólnego tworzenia. Założyła go grupa przyjaciół pracujących w różnych związanych z teatrem dziedzinach, którzy chcieli podzielić się swoim doświadczeniem z innymi i dać zaczynającym swoją karierę śpiewakom bezcenną możliwość wystąpienia w dopracowanej w każdym calu produkcji opery barokowej. Towarzysząca im orkiestra La Villanesca, pod batutą Enrique Gomez-Cabrero Fernandeza, wytrawnego poszukiwacza zagubionych klejnotów muzyki dawnej, zapewnia autentyczny klimat dzięki instrumentom z epoki, a o doskonałe przygotowanie wokalne dbają trenerzy na co dzień występujący na najbardziej prestiżowych scenach Europy.

Menedżerka projektu, Kaja Gomez-Cabrero, zaznacza, że na wybór Tarnowskich Gór do jego realizacji wpłynęła m.in. doskonała infrastruktura. Budynek TCK pozwala na komfortowe przygotowanie każdego aspektu tego złożonego logistycznie przedsięwzięcia, od wokalnych, teatralnych i tanecznych sesji warsztatowych, przez budowę scenografii, po szycie strojów. Z kolei szkoła muzyczna zapewnia sale prób indywidualnych, niezbędne do wielogodzinnych ćwiczeń, dzięki którym finałowe spektakle dostarczą słuchaczom najświetniejszych wrażeń.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że Srebrne Miasto to po prostu idealne miejsce na rozkoszowanie się urokami lata! Pochodzący z krajów tak różnorodnych jak Korea Południowa, Niderlandy, czy USA, uczestnicy projektu zgodnie podkreślają, że gościnność tarnogórzan, przyjazna atmosfera, zabytki UNESCO, piękno otaczającej przyrody, czy bogata oferta gastronomiczna, pozwalają się doskonale zrelaksować po dniu wytężonej pracy.

A skoro już o relaksie mowa, to przy czyim przedstawieniu odprężymy się w ostatni weekend lipca? Nietrudno odgadnąć z nazwy projektu, że będzie to opera pierwszego po Bachu luminarza epoki baroku! Jak pisał o Georgu Friedrichu wybitny badacz jego twórczości, Winton Dean, „Händel był nie tylko wielkim kompozytorem; był też najwyższej klasy geniuszem dramatu”.

Zatem, Alcina, bo to tę właśnie operę zobaczymy na naszej scenie, z pewnością dostarczy nam niezapomnianych wzruszeń. Skąd ta pewność? Po części wynika ona z faktu, iż libretto, choć rozgrywające się na wyspie, którą władają dwie czarownice, i pełne zupełnie fantastycznych zdarzeń, opowiada, jak mówi odgrywający na deskach TCK rolę Oronte irlandzki tenor Patrick McGinley, „przede wszystkim o związkach, a to one stanowią tak ważną część naszego życia, i każdy może się w nich odnaleźć”.

Więcej informacji o projekcie i spektaklu można znaleźć klikając tutaj lub w naszych mediach społecznościowych (Facebook, Instagram), gdzie publikujemy nagrania rozmów z twórcami.

Alcina Georga Friedricha Händla w Tarnogórskim Centrum Kultury 28, 29 i 30 lipca o godzinie 18:00. Bilety dostępne w kasie oraz po kliknięciu w poniższe daty:

28 lipca, piątek

29 lipca, sobota

30 lipca, niedziela

Fotografie w artykule © Kaja Gomez-Cabrero, Handel Opera Academy, wykorzystane za zgodą autorki

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt