1858

Historia

Tarnogórskie Centrum Kultury to największa instytucja kultury w powiecie tarnogórskim. Historia tego miejsca sięga połowy XIX wieku, kiedy to w 1858 roku do użytku oddano siedzibę Loży Masońskiej „Silberfels”, w której później mieścił się Dom Ludowy, a następnie Dom Kultury „Kolejarz”. W okresie PRL-u zabytkowy budynek w przeważającej części rozebrano, na jego miejscu stawiając nowoczesny gmach. Pod koniec lat 90. XX wieku DK „Kolejarz” przekształcono w działające do dziś Tarnogórskie Centrum Kultury.

Zdjęcie: Jan Melcer
Zdjęcie: Kaja Cyfka

Sam budynek w swej obecnej postaci znany jest chyba wszystkim tarnogórzanom, a zdobiąca go charakterystyczna, barwna mozaika przedstawiająca roztańczone sylwetki górnika, Ślązaczki, kolejarza i muzykanta, idealnie oddaje specyfikę tego miejsca oraz tworzącego go zespołu pracowników TCK – otwartego, radosnego/życzliwego, przywiązanego do historii i tradycji, ale też podążającego za najnowszymi zjawiskami w kulturze i potrzebami mieszkańców Tarnowskich Gór i okolic. Nieustannie pracujemy nad naszą ofertą kulturalną, którą staramy się dostosowywać tak, aby dotrzeć do każdego mieszkańca Tarnowskich Gór niezależnie od wieku czy wykonywanego zawodu.

W przestrzeni TCK każdego miesiąca odbywa się prawdziwa mozaika wydarzeń i spotkań z zakresu filmu, muzyki, sztuk wizualnych, teatru, literatury i szeroko pojętej edukacji, wśród których wymienić można projekcje filmowe w Miejskim Kinie Olbrzym, spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Olbrzym”, koncerty, wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej PRZYTYK, spektakle, warsztaty, zajęcia językowe i wiele innych.

Oprócz wciąż rozrastającego się programu zajęć stałych i spotkań cyklicznych, TCK organizuje również większe imprezy takie jak tarnogórskie Gwarki, Ogólnopolski Festiwal Tańca Nowoczesnego „Tańcząc w jasnościach”, Tarnogórski Przegląd Filmów o Tematyce Uzależnień „Żyć mocniej…?”, festiwale promujące kulturę krajów i narodów świata: „Makaty – kulturalnie bliżej świata”, „Dni Kultury Podróżniczej”, „W stronę innego” czy też coroczne projekty interdyscyplinarne takie jak „Eko Kraina”, „SF TG”, które z roku na rok coraz mocniej wpisują się w kulturalny krajobraz Tarnowskich Gór.

W naszych murach działa aż 10 grup tanecznych, 3 orkiestry i 11 chórów. Regularnie spotyka się tu sekcja Brydża Sportowego, Koło Filatelistyczne, pasjonaci literatury, Pszczelarze, a także słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Tarnogórskie Centrum Kultury prężnie działa również w dwóch dzielnicach Tarnowskich Gór – Reptach Śląskich oraz Opatowicach – wychodząc ze swoją kulturalną ofertą bliżej osób, które mają problem z bezpośrednim dotarciem do naszego repertuaru.

Tarnogórskie
Centrum
Kultury
to

Film

Kino w TCK narodziło się „kameralnie” wraz z powstaniem DKF „Olbrzym”. Po kilku latach w sali widowiskowej uruchomiono też wyposażone w najwyższej jakości sprzęt Miejskie Kino Olbrzym, a w każde wakacje w plener wyrusza „TCK-owe Kino Objazdowe”.

Teatr

Teatr w TCK to liczne spektakle, wyjazdowy „Teatralny Bus”, wprowadzające w niesamowity świat improwizacji teatralnych najmłodszych lat „Teatralne harcowanie” oraz skierowana do starszych pasjonatów teatru i aktorstwa „Grupa teatralna TCK”.

Muzyka

Na naszej scenie regularnie prezentują się znani i cenieni artyści polskiej, a czasem i zagranicznej sceny muzycznej. W dodatku pod skrzydłami TCK działa aż 11 chórów oraz 3 orkiestry.

Taniec

10 grup tanecznych oraz warsztaty tańca zarówno współczesnego jak i tradycyjnego, umożliwiają młodym ludziom edukację taneczną obejmującą różne techniki i style, a co za tym idzie rozwijanie swoich pasji i marzeń poprzez taniec.

Sztuki plastyczne

Galeria Sztuki Współczesnej „Przytyk” to nie tylko promocja lokalnych artystów i ważnych zjawisk w sztuce współczesnej poprzez wystawy, ale też szeroko pojęta działalność edukacyjna i warsztatowa pod szyldem „Punkt Sztuki”.

Zajęcia stałe

TCK to miejsce, w którym czas można spędzić na wiele sposobów. Umożliwiają to również liczne zajęcia stałe, takie jak Kraina Wyobraźni, Szkicownik, pracownia ceramiki i małej rzeźby, spotkania ceramiczne czy Gry bitewne w TCK.

Język i kultura

TCK to także nietypowe zajęcia kierowane do ludzi ciekawych świata. Pod naszym dachem od wielu lat uczyć się można języka i kultury Japonii, a nowością są również lekcje serbskiego i chorwackiego.

Sekcje

Pasjonaci to ludzie, którzy mimo obowiązków dnia codziennego znajdują bezcenny czas na realizowanie swoich pasji. Od lat wielu lat w TCK regularnie spotyka się m.in. Sekcja Brydża, Koło Filatelistyczne, Pszczelarze czy też Uniwersytet III Wieku.

Projekty

Co roku w TCK odbywają się kolejne edycje autorskich, interdyscyplinarnych wydarzeń łączących różne dziedziny kultury i sztuki, jak np. Eko Kraina, Makaty, SF TG, Kobieca Art Arena, W stronę innego, Żyć Mocniej i wiele innych.

zobacz nasze

Kalendarium

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt