13.10.2023

„Pnioki, Krzoki i Ptoki. Wszyscy to i tak Repcioki”

Ogromnie cieszymy się, że nasz projekt „Pnioki, Krzoki i Ptoki. Wszyscy to i tak Repcioki” otrzymał dofinansowanie z programu „Spójnik!”. To ogromne wyróżnienie i motywacja dla naszej ekipy do pracy nad tym fantastycznym przedsięwzięciem. Dziękujemy wszystkim za wsparcie i nie możemy doczekać się, aby podzielić się z wami naszym postępem w najbliższych miesiącach.

Harmonogram wydarzeń:

 • 18 października (środa) godz. 10:00–12:00, SP nr 10 przy ul. Zacisznej 17
  Warsztaty dziennikarskie z młodzieżą prowadzone przez Jarosława Myśliwskiego

  Warsztaty przeznaczone dla uczniów szkoły podstawowej w Reptach Śląskich.Podczas warsztatów dziennikarskich, poprowadzonych przez Jarosława Myśliwskiego, uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się, jak przeprowadzać wywiady. Celem tych warsztatów jest przygotowanie młodej generacji do rozmów z dziadkami i babciami.Dodatkowo, odbędą się warsztaty fotograficzne, na których uczestnicy dowiedzą się, jak stworzyć portretowe zdjęcia swoich babć i dziadków w kontekście wywiadu. To doskonała okazja, aby nauczyć się technik fotograficznych, które pomogą uchwycić ważne chwile podczas tych cennych rozmów.
 • 21 października (sobota) godz. 10:00–13:00,
  zbiórka przy pomniku Powstańców Śląskich przy ul. Witosa
  Międzypokoleniowy spacer śladami pomników historii


  Kolejnym wydarzeniem będzie spacer historyczny, który łączy różne pokolenia w odkrywaniu tajemnic przeszłości. Podczas spaceru będziemy odkrywać pomniki historii, m.in. pomnik Powstańców Śląskich przy ul. Witosa. Oprowadzać nas będą lokalni pasjonaci historii.
 • 23 października (poniedziałek) godz. 18:00–19:30, TCK w Reptach Śląskich
  Żywe Archiwa: ludzie, zdjęcia i ich historie. Warsztaty z młodzieżą


  Jak ocalić rodzinne historie od zapomnienia i zapobiec ich zniszczeniu? Jak nie pozwolić na utracenie wspomnień? Tego dowiemy się na warsztatach z archiwizacji zdjęć. Bo żywe archiwa istnieją naprawdę. Szczególnie zapraszamy młodzież i osoby dorosłe.
 • 28 października (sobota) godz.10:00–13:00,
  zbiórka przy OSP Repty Śląskie przy ul. Długiej 10
  Międzypokoleniowy spacer: podziemne skarby Rept Śląskich


  Podczas kolejnego spaceru historycznego będziemy podążać tropem podziemnych skarbów. Przewodnikami tradycyjnie będą repeccy społecznicy i prawdziwi pasjonaci. Poza tłem historycznym obiecujemy uczestnikom wiele ciekawych lokalnych opowieści. Wydarzenie odbędzie się niezależnie od pogody. Prosimy zaopatrzyć się w odzież i obuwie odpowiednie do warunków atmosferycznych. Trasa spaceru może być trochę bardziej wymagająca kondycyjnie od dotychczasowych.
 • 3 listopada (piątek) godz. 18:00–20:00, TCK w Reptach Śląskich
  Żywe Archiwa: ludzie, zdjęcia i ich historie. Warsztaty międzypokoleniowe


  W ramach międzypokoleniowych warsztatów, które łączą młodzież szkolną z doświadczonymi starszymi mieszkańcami, skupimy się na tematach związanych z fotografią, przechowywaniem zdjęć i archiwizacją. Naszym celem jest stworzenie inspirującego i edukacyjnego środowiska, które umożliwi przekazywanie wiedzy i doświadczenia między pokoleniami, jednocześnie umożliwiając zrozumienie i czerpanie korzyści z technologicznych zmian, które zaszły w dziedzinie fotografii. Celem tych warsztatów jest stworzenie mostu między pokoleniami, zachęcenie do wspólnego uczenia się i dzielenia się wiedzą, a także docenienie wartości fotografii jako narzędzia do dokumentowania historii, emocji i wspomnień. Poprzez te spotkania chcemy pielęgnować więzi międzypokoleniowe i zainspirować uczestników do tworzenia i zachowywania cennych fotograficznych świadectw przeszłości.
 • 28 listopada (wtorek) godz. 18:00–21:00, TCK w Reptach Śląskich
  Uroczyste podsumowanie projektu


  Podczas ostatniego wydarzenia, będziemy podsumowywać projekt oraz zastanawiać się nad reakcją społeczności na to przedsięwzięcie. W tym dniu planowany jest wernisaż wystawy zdjęć repcioków oraz pokaz miniatur filmowych, które ukazują życie i historie mieszkańców Rept Śląskich. Ponadto, by uczynić to wydarzenie jeszcze bardziej niezapomnianym, lokalne chóry zapewnią oprawę muzyczną, tworząc atmosferę pełną emocji i wspólnoty.

Wydarzenie wspierane przez program Spójnik, realizowany w ramach starań Katowic i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt