Tarnowskie Góry w czasach dawnych Słowian V

Program imprezy:

I. PLENEROWA PRACOWNIA ETNICZNA

To seria warsztatów artystycznych inspirowanych dawnymi rodzimymi tradycjami. Spotkanie odbędzie się w klimatycznej jurcie, wśród pięknych dźwięków i zapachów. Wszystko to, aby przenieść nas w odległe czasy, gdzie natura była początkiem każdego rzemieślniczego dzieła.

W ramach tych słowiańskich wspomnień powstaną proste realizacje, a każda rzecz będzie wywodziła się z ludowego rękodzieła. W cyklu zrealizowane zostaną:

  • 13:00-14:00

Sznurkowe ptaszki – warsztaty inspirowane ludowym rękodziełem, czyli dekoracje wykonane z naturalnego sznurka, przeplatanego kolorowymi nitkami. Na naszym spotkaniu wykonamy ptaszki, które powstaną dzięki prostym węzłom uformowanym w różne kształty. Taki drobny element może stanowić pojedynczy dekor, ale może być też częścią większej kompozycji. Uniwersalny charakter figurki może stanowić ozdobę wielu przedmiotów i być stosowany przy celebrowaniu różnych okazji.  

  • 15:00-16:00

Świętojański naszyjnik – prosta biżuteria w postaci wisiorka inspirowana techniką sutasz. Materiały w kolorach ziemi nawiązują do dawnych słowiańskich tradycji. Kolorowe oczko wisiorka, świecące nocą, nadaje tajemniczy wygląd i nadaje magicznego charakteru.  

  • 17:00-18:00

Słowiański ornament na tkaninie – w kulturze dawnych Słowian powstało wiele pięknych, geometrycznych ornamentów i znaków. Jedne z najciekawszych to symbole słowiańskiego boga Peruna. Inspirując się symbolami słowiańskiego władcy bogów oraz innymi ornamentami stworzymy geometryczny i barwny obraz, który dzięki szablonom przeniesiemy na tkaninę.
Na każdym warsztacie obowiązuje ograniczona ilość uczestników (10 osób). Bilety 10 zł
Dzieci poniżej 10 lat mogą uczestniczyć w zajęciach wyłącznie z opiekunem (w tym wypadku obowiązuje 1 wejściówka dla 2 osób).
Materiały zapewnia organizator.
Miejsce: Plenerowa Jurta wybudowana specjalnie na nasze wydarzenie.
Prowadzenie: Marta Burian

II. OSADA SŁOWIAŃSKA

  • 13:00 -19:00

Zwiedzanie słowiańskiej wioski, pokazy rzemieślnicze, opowieści i życie codzienne dawnych Słowian.

Wstęp: darmowy, teren otwarty na polanie przy TCK.

III. MITY, LEGENDY I PODANIA SŁOWIAŃSKIE

  • 16:00-18:00

Franciszek Marek Piątkowski – z zawodu adwokat, z zamiłowania bloger podróżniczo-kulinarny, z wyznania rodzimowierca słowiański. Żerca w lubelskiej grupie Krucze Gniazdo, autor pierwszej, nowoczesnej powieści rodzimowierczej pt. „Powiernik”, która zapoczątkowała historię Powiernika. Obecnie uniwersum obejmuje kolejne części: „Widzący” – „Obrońcy” oraz zbiór opowiadań „Powiernik. Bogowie i stwory”.

Podczas dwugodzinnego bloku literackiego, nawiązującego do mitów, legend i podań słowiańskich Piątkowski opowie między innymi o swojej twórczości, a także podyskutuje z zebraną publicznością o śladach dawnych słowiańskich ludów na terenie ziemi tarnogórskiej.

Wstęp: darmowy, scena przy TCK

IV. PROJEKT SAVITARIUM

  • 18:00

Opowieści, pogadanka

Projekt Savitarium to słowiański wirtualny gród, który dzieli się swoją wiedzą o kulturze Słowian, o wymarłych i współczesnych językach słowiańskich, o naszych korzeniach
i tradycjach przodków. Tworzą go muzycy i pasjonaci słowiańskiej kultury – Orlina i Nadar. Zaprezentują oni dwie pogadanki związane z naszą słowiańską kulturą: „Nasz język kryje tajemnice słowiańskich przodków” oraz „Tradycje i obrzędowość Prasłowian a współczesna kultura.”

Wstęp: darmowy, scena przy TCK

V. KONCERT ZESPOŁU CRONICA

  • 19:30  

Zespół łączy ciężkie gitarowe brzmienia z instrumentami oddającymi klimat średniowiecznych ballad, żeglarskich pieśni, powieści, podań, legend i innych utworów ludowych. Nazwa została zaczerpnięta z utworów dziejopisarskich, charakterystycznych dla średniowiecza, a jej doskonałym odzwierciedleniem jest tematyka piosenek zespołu.

Wstęp: darmowy, scena przy TCK   

Repty Śląskie

,

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt