Tarnowskie Góry w czasach dawnych Słowian VI

Program imprezy:

I PLENEROWA PRACOWNIA ETNICZNA

To seria warsztatów artystycznych inspirowanych dawnymi rodzimymi tradycjami. Spotkanie odbędzie się w klimatycznej jurcie, wśród pięknych dźwięków i zapachów. Wszystko to, aby przenieść nas w odległe czasy, kiedy natura była początkiem każdego rzemieślniczego dzieła.

W ramach tych słowiańskich wspomnień powstaną proste realizacje, a każda rzecz będzie wywodziła się z ludowego rękodzieła. W cyklu zrealizowane zostaną:

13:00-15:00 Folkowa kieszonka

Warsztaty inspirowane ludowym rękodziełem, czyli dekoracje wykonane haftem krzyżykowym z wykorzystaniem dawnych wzorów słowiańskich – czerwoną nicią. Haft wykonamy na specjalnym płótnie, któremu w końcowej fazie nadamy kształt kieszonki, a którą będzie można naszyć na odzież.

16:00-18:00 Wypleciona podkładka

Prosty element dekoracyjny w postaci kwadratowej, wyplatanej makatki ze ścinków tkanin. Na zajęciach poznamy podstawy technik tkackich, a gotowa praca może nam posłużyć jako abstrakcyjny obrazek na ścianę lub unikatowa podkładka na stół.

Bilety: 10 zł
Materiały zapewnia organizator.
Prowadzenie: Marta Burian

Na każdym warsztacie obowiązuje ograniczona ilość uczestników (10 osób).
Dzieci poniżej 10 lat mogą uczestniczyć w zajęciach wyłącznie z opiekunem (w tym wypadku obowiązuje 1 bilet dla 2 osób).

II SŁOWIAŃSKA WIOSKA, godz. 13:00-19:00

Stowarzyszenie rekonstrukcji Leo Corde zapewni stałe pokazy rzemieślnicze, kilkukrotne inscenizacje pojedynków, bieżące wykłady na temat wczesnego średniowiecza, gry i zabawy integracyjne z uczestnictwem publiczności.

– Warsztaty rzemieślnicze: kowal, garncarz i szycie motanek (słowiańskich laleczek) Zawody, nieco już ginące ale niezwykle ciekawe. Wykonane garnuszki, kubeczki, miseczki, wazoniki czy wykute podkowy będą mogli zabrać ze sobą jako pamiątkę z turnieju;

– Obozowisko słowiańskie – namioty i wystawa sprzętu do przymierzania, średniowieczna gra KUBB;

– Prezentacja umiejętności, uzbrojenia Słowian oraz opowieści o życiu codziennym – interaktywny pokaz z publicznością;

– Konkurs walk na miecze sportowe dla dzieci i młodzieży;

– Konkursy dla publiczności w rzucie: toporem, włócznią i kolczugą (w międzyczasie dzieci mogą strzelać z repliki kuszy wałowej);

– Turniej wojów.

III WYKŁAD / POKAZ „TAJEMNICE DAWNEJ SŁOWIAŃSKIEJ KUCHNI” (w wyk. Savitarium), godz. 19:00

Savitarium to przestrzeń, gdzie to, co dawne łączy się ze współczesnością. To dwoje pasjonatów, którzy zgłębiają tajniki dawnych kultur, fascynują się wymarłymi językami i korzeniami Słowian. Orlina Martinov i Nadar Vlkan prowadzą wspólnie także tematyczną audycję radiową RUNO, gdzie promują różne aspekty kultur dawnych oraz muzykę, która sięga do folku i etnicznych klimatów.

Tym razem opowiedzą o „Tajemnicach dawnej słowiańskiej kuchni”, czyli o ziołach, przyprawach, strawach i napitkach, a także o płynącej z nich głębokiej mądrości ludowej naszych przodków.

IV KONCERT ZESPOŁU KORZENIE, godz. 20:00

Korzenie to taneczny folk z rockowym pazurem.

Muzyka zespołu to żywiołowa mieszanka sekcji bębnów, orientalnych melodii wygrywanych na tureckiej lutni, basowego groove’u i słowiańsko-rockowego ducha wybrzmiewającego w partiach wokalnych.

W skład zespołu wchodzą:

Ewelina Antonowicz – charyzmatyczna wokalistka grająca również na potężnym bębnie i rozmaitych przeszkadzajkach; „dziecko natury”, które swoją proekologiczną działalność nie ogranicza jedynie do śpiewania piosenek – działaczka na rzecz zbliżenia człowieka do przyrody i do drugiego człowieka, organizatorka wydarzeń kulturalno-rozrywkowych, akcji charytatywnych oraz prośrodowiskowych;

Tomasz Kafel – grający na baglamie – tureckiej odmianie lutni, zafascynowany muzyką Wschodu, choć swoje inspiracje czerpiący także z gatunków muzycznych, na których dorastał – jak psychodela lat 60-tych i złota era grunge’u;

Mariusz Piecuch – bębniarz, grający na samodzielnie stworzonych bębnach robionych na wzór afrykański – domorosły rzeźbiarz, który zajmuje się także produkcją nietypowych mebli, w swoich inspiracjach muzycznych wyróżnia twórczość zespołu Dead Can Dance;

Stefan Żeton – basista, który ma za sobą bardzo bogatą muzyczną przeszłość i działał w różnorodnych mniej lub bardziej komercyjnych zespołach prezentujących różne gatunki muzyczne – w zespole Korzenie pokazuje, że i do folku można dodać sprężystego groov’u i podnieść do kwadratu taneczną wibrację.

V POKAZ OGNIA W WYKONANIU GRUPY LEO CORDE

Plenerowy projekt ogniowo pirotechniczny zrealizowany w klimacie obrzędów i legend wczesnośredniowiecznych. Artyści używając pełnej gamy atrybutów żonglerki ogniowej oraz elementów pirotechniki scenicznej ukazują niezwykły, tajemniczy świat wierzeń średniowiecznych. Całość opatrzona piękną muzyką i wyjątkową choreografią sprawia, iż spektakl ogląda się z zapartym tchem, a po obejrzeniu na długo zapada w pamięć.

Kilka słów o Stowarzyszeniu Leo Corde

Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Leo Corde” to grupa przyjaciół, którzy choć mają różny staż, doświadczenie i umiejętności postanowili zebrać się pod jednym sztandarem by cieszyć się tym co jest w rekonstrukcji historycznej najlepsze. Jako pasjonaci historii zajmują się odtwarzaniem życia i kultury materialnej średniowiecza. Biorą aktywny udział w licznych turniejach, często będąc organizatorami lub współorganizatorami tych wydarzeń.

Repty Śląskie

,

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt