27
Piątek
Październik
godz. 18:00

Film „Tonia”+ spotkanie z reżyserem i scenarzystą Marcinem Bortkiewiczem | DKF / Фільм

Tonia (Marianna Ame) ma 11 lat. Na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od swoich rówieśniczek, ale to naprawdę wyjątkowa dziewczyna. Żyje w świecie fantazji, jej głowa jest pełna marzeń i niesamowitych pomysłów. Mieszka z babcią (Małgorzata Zajączkowska) i tatkiem (Adam Bobik), który nadużywa alkoholu. Choć nie jest jej łatwo, z uśmiechem na twarzy mierzy się z codziennymi problemami. Jest sprytna, inteligentna, a przy tym niezwykle urocza. Ma w sobie więcej siły i energii niż niejeden dorosły. Gdy dowiaduje się, że jej ukochany ojciec planuje wyjechać do pracy we Włoszech, postanawia zrobić wszystko, by do tego nie dopuścić. Upija go, wrabia w przyjmowanie porodu cielaka, zaprasza do domu jego kochankę. Kreatywność Tonii nie zna granic. Mimo niepowodzeń, nie poddaje się. Jest przekonana, że dopnie swego. Do czasu aż na jaw nie wyjdzie skrywana przez lata rodzinna tajemnica.

2022 | Polska | reż. M. Bortkiewicz | czas trwania – 83 min. | dramat, komedia | 15+

Po seansie filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem i scenarzystą Marcinem Bortkiewiczem, które poprowadzi Robert Siwczyk.

Marcin Bortkiewicz jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego i Szkoły Wajdy. Debiutował krótkometrażowym dokumentem „Nauczanie początkowe”, wyróżnionym przez Jury na Krakowski Festiwal Filmowym. Zadebiutował fabułą „Noc Walpurgi”, wyróżnioną wieloma nagrodami na krajowych festiwalach, w tym Nagrodą Złotego Klakiera dla najdłużej oklaskiwanego filmu na Festiwalu Filmowym w Gdyni. „Portret z pamięci” (Drawn From Memory) był zakwalifikowany do konkursu Director’s Fortnight na Festiwalu w Cannes w 2012 roku. Od 1991 jest związany jako aktor, scenarzysta i reżyser teatralny z Ośrodkiem Teatralnym Rondo w Słupsku.

Wydarzenie odbywa się w ramach zadania „Realizacja programu Dyskusyjnego Klubu Filmowego Olbrzym”, dofinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

AUTORKI REPERTUARU: Katarzyna Filak, Aleksandra Jasiurkowska

Zdjęcie przedstawia logotyp

Тоні (Маріанна Аме) 11 років. На перший погляд вона нічим не відрізняється від своїх однолітків, але вона справді особлива дівчинка. Вона живе у світі фантазій, її голова сповнена мрій та дивовижних ідей. Вона живе з бабусею (Малгожата Зайончковська) та батьком (Адам Бобик), який зловживає алкоголем. Хоча їй доводиться нелегко, вона зустрічає свої щоденні проблеми з посмішкою на обличчі. Вона розумна, кмітлива і надзвичайно чарівна. У ній більше сили та енергії, ніж у багатьох дорослих. Коли вона дізнається, що її улюблений батько планує поїхати на заробітки до Італії, вона вирішує зробити все, щоб цього не сталося. Вона споює його, обманом змушує прийняти народження теляти і запрошує в дім його коханку. Креативність Тоні не знає меж. Незважаючи на невдачі, вона не здається. Вона переконана, що отримає бажане. Аж поки не розкривається родинна таємниця, яку вона приховувала роками.

2022 | Польща | реж. М. Борткевич | тривалість – 83 хв | драма, комедія | 15+

Після показу фільму відбудеться зустріч з режисером і сценаристом Марціном Борткевичем, яку проведе Роберт Сівчик.

Подія відбувається в рамках завдання „Реалізація авторської освітньої програми ДКФ Ольбжим в Тарногурському Культурному Центрі”, що фінансується Польським Інститутом Кіномистецтва.

АВТОРИ РЕПЕРТУАРУ: Катажина Філак, Александра Ясюрковська

  • Film+ Spotkanie
  • Sala widowiskowa
  • Dorośli, Młodzież, Seniorzy
  • Bilety: 18/14 PLN
Kup bilet

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt