08
Piątek
Marzec
godz. 19:00

Koncert Grażyny Brodzińskiej i Orkiestry Solistów Wiedeńskich „Kobieta w muzyce”


Jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych tego roku w Tarnogórskim Centrum Kultury będzie koncert Grażyny Brodzińskiej, wybitnej polskiej śpiewaczki operetkowej, musicalowej oraz operowej, a także aktorki. Jest ona powszechnie określana mianem „pierwszej damy polskiej operetki”. Towarzyszyć jej będą prawdziwi wirtuozi – Soliści Wiedeńscy pod dyrekcją Piotra Gładkiego. Gwarantujemy najwyższy poziom wykonawczy, niezapomniane melodie i niepowtarzalny wieczór.

Logotypy firm MTBS, ZNT, Naturalmed.pl

Grażyna Brodzińska (sopran) – Pierwsza Dama Polskiej Sceny Muzycznej, znakomita aktorka i tancerka . Króluje na scenie i podbija serca publiczności na całym świecie. Perfekcyjna w każdym geście. Prezentując najwyższy kunszt sztuki wokalnej, swoim repertuarem obejmuje zarówno klasykę, musical jak i światowe przeboje z gatunku różnych nurtów muzycznych. Zachwyca widzów głosem, elegancją i temperamentem. Córka śpiewaczki Ireny Brodzińskiej i Edmunda Waydy – tenora, reżysera i dyrektora teatrów muzycznych. Swoją przygodę ze sceną rozpoczęła jako kilkuletnia dziewczynka. Po ukończeniu szkoły baletowej kontynuowała swoją edukację w Studiu Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Śpiewu uczyła ją prof. Zofia Janukowicz – Pobłocka. Później w doskonaleniu wokalnego warsztatu, przez dziesięć lat pomagała Jej prof. Urszula Trawińska-Moroz, następnie Ryszard Karczykowski. Już podczas studiów Grażyna Brodzińska rozpoczęła pracę zawodową w Teatrze Muzycznym w Gdyni za dyrekcji Danuty Baduszkowej.

Odznaczenia i nagrody:
– W 1986 roku Grażyna Brodzińska została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi.
– W 2000 roku odebrała statuetkę Ariona, przyznawaną przez Sekcję Teatrów Muzycznych ZASP-u z okazji Dnia Artysty Śpiewaka.
– Została umieszczona wśród 60 kobiet w albumie „Z dziejów Polek” część III pt.„Nasze współczesne” wydanym przez Pocztę Polską w 2005 roku  
  pod patronatem Ministerstwa Kultury i Sztuki.
– W 2006 roku otrzymała Złotą Myśl – nagrodę dla zasłużonych w dziedzinie kultury i nauki.
– W 2007 roku otrzymała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
– W 2015 roku otrzymała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.


Piotr Gładki – polski skrzypek, który na stałe mieszka w Austrii. Pochodzi z rodziny o głębokich tradycjach muzycznych. Już w wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na skrzypcach, doskonaląc swój talent w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Warszawie pod czujnym okiem profesor J. Jarzębskiej. Jego dalsze studia muzyczne odbyły się w renomowanej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie studiował w klasie profesora P. Puczka. Następnie zdobył dyplom w Hochschule fur Musik, Theater und Medien w Hanowerze pod opieką profesora J. Ellermanna. Rozwijając swój talent, kontynuował naukę i praktykę w HfM w Wiedniu oraz HfM w Graz, pod kierunkiem profesora A. Starra.

W międzyczasie zaczął swoją karierę jako skrzypek orkiestrowy, współpracując z Radiofilharmonią NDR, a następnie dołączając do Orkiestry Symfonicznej Odense. Jako utalentowany skrzypek koncertował na najważniejszych scenach świata, m.in. w Carnegie Hall, Suntory Hall, Avery Fisher Hall i Salle Pleyel, współpracując z renomowanymi dyrygentami takimi jak D. Barenboim, C. Abbado, H. Stein czy D.R. Davies. Współczesni kompozytorzy, tak jak Ł. Farcinkiewicz, W. Steinmetz, I. Ingensand i B. Sulzer, dedykowali mu swoje utwory, które P. Gładki wykonywał z wirtuozerią.

Jest również prezesem Austriacko-Polskiego Towarzystwa Muzycznego oraz założycielem i dyrektorem artystycznym Orkiestry Solistów Wiedeńskich. Od 2009 roku regularnie koncertuje w Polsce, współpracując z wybitnymi wokalistami, takimi jak Piotr Beczała, Adam Zdunikowski, Jan Wilga, Adam Sobierajski, Katarzyna Bąk, Barbara Baranowska-Zubanovich, Iwona Socha. Jego osiągnięcia muzyczne potwierdzają uznanie – płyta „SZLAKIEM STRAUSSA” wydana przez Chór Puellae i Orkiestrę Solistów Wiedeńskich, pod dyrekcją Piotra Gładkiego i W. Sobotki, zdobyła w 2015 roku status złotej płyty. Piotr Gładki używa skrzypiec Carlo Antonio Testore.

Koordynator: Rafał Tomulka

  • Koncert
  • Sala widowiskowa, TCK w Centrum
  • Dorośli, Młodzież, Seniorzy
  • Bilety: 120 PLN
Kup bilet

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt