09
Czwartek
Listopad
godz. 18:00

Prelekcja Mateusza Dąsala i pokaz filmu „Turkusowa suknia” | DKF / Фільм

“Turkusowa Suknia – Jadowicie kolorowe piękno tradycji”

Opis prelekcji: Świat, który pamiętamy z dzieciństwa czy młodości, powoli odchodzi w przeszłość. Maroko i tradycyjni hafciarze mogą wydawać się egzotycznym i odległym tematem, ale nie pozwólmy, aby ta finezyjna tkanina zasłoniła nam uniwersalizm przesłania filmu i wątków, które poruszymy na spotkaniu.

Fach Halima, pokazany z pięknem i przepychem, jest tak samo realny jak zakłamanie tradycyjnych wartości, którymi spętani są on i jego żona. “Stare dobre czasy” mogą napawać nas tęsknotą i nostalgią, ale zwyczaje, które w nich się zakorzeniły, były opłacone cierpieniem i niezrozumiałym dla nas fałszem czasów, w których nie można żyć w prawdzie z samym sobą.

Głównym motywem naszej dyskusji będzie smutna, choć prawdziwa konstatacja, że najpiękniejsze tradycje potrafią być jednocześnie najbardziej trujące…

Prelegent:

Mateusz Dąsal – antropolog, kulturoznawca – Akademia im. J. Długosza w Częstochowie Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie w 2011 roku uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych ze specjalizacją religioznawstwo. W Zakładzie Humanistycznych Nauk na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu „humanizuje” studentów Farmacji, Dietetyki i Analityki Medycznej. Prowadzi również zajęcia z zakresu komunikacji i edukacji międzykulturowej jak również sztuki i kultury popularnej (Chorzów, Opole) oraz jest czynnie zawodowo nauczycielem etyki i filozofii.
Prowadzi również szeroko zakrojoną działalność dydaktyczną oraz popularyzującą naukę, działa jako prelegent naukowy w programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej oraz jest uczestnikiem i organizatorem ponad kilkudziesięciu Międzynarodowych i Ogólnopolskich Konferencji Naukowych. Prywatnie fan gier fabularnych, bitewnych i planszowych.

Opis filmu: Mina i Halim, małżeństwo z wieloletnim stażem, prowadzi niewielki zakład krawiecki w marokańskim mieście Sala. O talencie mężczyzny, a zwłaszcza niezwykłym hafcie, jakim ozdabia tradycyjne, szyte przez siebie stroje, jest na tyle głośno, że kolejne zamówienia znacznie przekraczają jego możliwości. 

Sytuacja zmusza Halima, by zatrudnił młodego pomocnika, choć początkowo nie jest do tego przekonany. Ostatecznie pod jego skrzydła trafia Youssef, dla którego praktyka u boku mistrza w swoim fachu, za jakiego uchodzi starszy z mężczyzn, jest wielką szansą. Przyglądanie się codziennej żmudnej pracy Halima to dla niego nie tylko możliwość doskonalenia własnych umiejętności, ale też lekcja cierpliwości oraz pokory.

Tym cenniejsze, że z każdym dniem bohaterowie nabierają do siebie większego zaufania i zaczyna ich łączyć coraz bliższa więź, co nie pozostaje niezauważone przez Minę.

2022 | Francja, Monako, Belgia | reż. M. Touzani | czas trwania – 124 min. | melodramat | 15+ | NAPISY PL

Wydarzenie odbywa się w ramach zadania „Realizacja programu Dyskusyjnego Klubu Filmowego Olbrzym”, dofinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

AUTORKI REPERTUARU: Katarzyna Filak, Aleksandra Jasiurkowska

Zdjęcie przedstawia Logotyp Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Проводить: Матеуш Домсал – антрополог, культуролог, Академія ім. Я. Длугоша в Ченстохові

Опис фільму: Міна і Халім, подружня пара з багаторічним досвідом, мають невелику кравецьку майстерню в марокканському містечку Сала. Талант чоловіка, а особливо незвичайна вишивка, якою він прикрашає традиційний одяг, який шиє, настільки відомий, що наступні замовлення значно перевищують його можливості.

Ситуація змушує Халіма найняти молодого помічника, хоча спочатку він не впевнений у ньому. Згодом під його крило потрапляє Юссеф, для якого навчання поруч із майстром своєї справи, яким вважається старший чоловік, є чудовою можливістю. Спостерігати за важкою щоденною працею Халіма для Юсуфа – це не лише можливість вдосконалити власні навички, а й урок терпіння та смирення.

Тим ціннішим є те, що з кожним днем герої все більше довіряють один одному і починають відчувати тісніший зв’язок, що не залишається непоміченим для Міни.

2022 | Франція, Монако, Бельгія | реж. М. Тузані | тривалість – 124 хв | мелодрама | 15+ | СУБТИТРИ ПЛ

Подія відбувається в рамках завдання „Реалізація оригінальної освітньої програми ДКФ ОЛЬБЖИМ в Тарногурському Культурному Центрі”, що фінансується Польським Інститутом Кіномистецтва.

АВТОРИ РЕПЕРТУАРУ: Катажина Філак, Александра Ясюрковська

  • Film+ Wykład
  • Sala widowiskowa
  • Dorośli, Młodzież, Seniorzy
  • Bilety: 18/14 PLN
Kup bilet

Repty Śląskie

,

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt