08
Piątek
Grudzień
godz. 18:00

Prelekcja Oli Salwy i pokaz filmu „Siostrzeństwo Świętej Sauny” | DKF

Ola Salwa – krytyczka i dziennikarka filmowa, współpracująca z „Kinem”, Cineuropa.org, „Elle”, „Polityką”, członkini FIPRESCI i Europejskiej Akademii Filmowej. Organizuje wydarzenia filmowe i branżowe, w tym Gdynia Industry przy festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Współpracuje też z festiwalami mBank Nowe Horyzonty i MDAG. Pracuje od ponad 20 lat, jest absolwentką psychologii społecznej na Uniwersytecie SWPS.

Prelekcja: Bliskość i fizyczność w kinie – rozmowa wokół „Siostrzeństwa świętej sauny”.

Przy okazji wspólnego oglądania filmu „Siostrzeństwo świętej sauny” porozmawiamy o wspólnocie, bliskości – tworzonej przez małe przestrzenie i kadry kina dokumentalnego – o tym, co można dzielić z innymi.

W bujnym, zielonym lesie w południowej Estonii grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie dzielić najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać z siły swojej wspólnoty. Otoczone dymem i żarem obnażają nie tylko ciała, ale i emocje. Wypędzają z siebie lęki i wstyd, żeby odzyskać siłę i energię do życia. Film portretuje ten intymny rytuał, który odbywa się w ciasnej i ciemnej przestrzeni nasyconej oddechem i parą. Gorąc i pot są tu namacalne równie mocno, jak cielesność. Obserwujemy ciała i twarze skąpane w mroku w procesie wspólnotowego oczyszczania. Dowiadujemy się, czego doświadczyły w swoim życiu.
Namacalne i uniwersalne opowieści pokazują uniwersalizm, wspólnotowość oraz podkreślają rolę kolektywnego myślenia w radzeniu sobie z problemami. „Siostrzeństwo świętej sauny” przepełnia autentyczne piękno, które nie płynie z posiadania idealnego ciała, ale humoru, mądrości i samoświadomości. Film kręcony przez 8 lat jest również portretem estońskiej dymnej sauny wpisanej na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Oryginalna ścieżka dźwiękowa jest wynikiem twórczej współpracy islandzkiego kompozytora Eðvarð Egilssona i eksperymentalnego folkowego trio EETER.

2023 | Estonia | reż. A. Hints | czas trwania – 89 min. | dokumentalny | NAPISY

Wydarzenie odbywa się w ramach zadania Realizacja programu Dyskusyjnego Klubu Filmowego Olbrzym „, dofinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

AUTORKI REPERTUARU: Katarzyna Filak, Aleksandra Jasiurkowska

  • Film+ Wykład
  • Sala widowiskowa
  • Dorośli, Seniorzy
  • Bilety: 18/14 PLN
Kup bilet

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt