03
Niedziela
Grudzień
godz. 18:00

Prelekcja Sebastiana Smolińskiego i pokaz filmu „METROPOLIS” / Klasyka kina widziana na nowo 2023

Sebastian Smoliński – krytyk filmowy, amerykanista, wykładowca UW i IS PAN w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu historii i analizy filmu. Przygotowuje rozprawę doktorską w Ośrodku Studiów Amerykańskich, absolwent Instytutu Kultury Polskiej i Ośrodka Studiów Amerykańskich w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UW. Regularnie publikuje w „EKRANach”, „Tygodniku Powszechnym” i „Kwartalniku Filmowym”, jest stałym gościem programu „Kino Mówi” w Ale Kino+. Wraz z Michałem Oleszczykiem prowadzi anglojęzyczny podcast „Foreign Correspondents: Deeper into Hitchcock”, pisał regularnie o klasycznych filmach dla Vogue.pl. Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej (prowadził zajęcia o polskim kinie na Cleveland State University w 2020 roku), współpracownik Festiwalu Nowe Horyzonty, zwycięzca Konkursu im. Krzysztofa Mętraka w 2017 roku. Współautor prac zbiorowych z zakresu historii kina: hiszpańskojęzycznej monografii „La doble vida de Krzysztof Kieślowski” pod red. Joanny Bardzińskiej, „Kina afroamerykańskiego” pod red. Ewy Drygalskiej i Marcina Pieńkowskiego oraz „David Lynch. Polskie spojrzenia” pod red. Anny Osmólskiej-Mętrak i Radosława Osińskiego. Dyrektor artystyczny Timeless Film Festival Warsaw.

Prelekcja: Wymyślić przyszłość. Metropolis i futurystyczna wyobraźnia Fritza Langa

Metropolis, jedna z najbardziej spektakularnych produkcji kina niemego, zaoferowała wizję przyszłości na miarę lat 20. XX wieku. Fritz Lang i scenarzystka Thea von Harbou wymyślili czarno-biały, zbudowany na opozycjach świat, w którym robotnicy pracują w pocie czoła na dobrobyt żyjących na wysokościach bogaczy. Historia Europy potoczyła się trochę inaczej, Metropolis to dziś fascynująca futurystyczna pocztówka z przeszłości. Jak odbieramy ten film blisko sto lat po premierze i co nas w nim wciąż intryguje? O tym porozmawiamy we wstępie i w trakcie rozmowy po seansie.

Futurystyczna wizja potężnego miasta, w którym wąska grupa uprzywilejowanych obywateli wspięła się na szczyt technicznych zdobyczy industrializmu. Życie toczy się tu pod samym niebem, mieszkańcy dawno oderwali się od przyziemnej codzienności, ciesząc się doskonale funkcjonującym mechanizmem miejskiej maszynerii. Futurystyczna idylla ma jednak swoją cenę. Ktoś musi przecież wprawiać cały mechanizm w ruch i pilnować, by wszystko poruszało się w idealnym rytmie. Głęboko pod ziemią, w zimnych, ciemnych korytarzach tkwi żywa siła wielkiego Metropolis, która niebawem ujrzy światło dzienne.

1927 | Niemcy | reż. F. Lang | czas trwania – 153 min. | Sci-Fi niemy | 15+ | NAPISY

Film z zasobu Fundacji Fryderyka Wilhelma Murnaua w Wiesbaden.

Wstęp wolny (bezpłatne wejściówki)

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

AUTORKI REPERTUARU: Katarzyna Filak, Aleksandra Jasiurkowska

  • Film+ Wykład
  • Sala widowiskowa
  • Dorośli, Młodzież, Seniorzy
  • Wstęp wolny

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt