29
Piątek
Październik
godz. 19:00

Tarnogórzanie – dwunastu niezwykłych ludzi / Aurora Lubos

O sztuce zaangażowanej społecznie, kobiecej empatii, odwadze, podróży i fascynacji życiem – rozmowa z Aurorą Lubos.

Projekt „Tarnogórzanie- dwunastu niezwykłych ludzi” to cykl kilkunastu filmowych wywiadów – rzek z najciekawszymi mieszkańcami Tarnowskich Gór, wyjątkowymi osobowościami ze świata kultury i sztuki. Postaci te stanowią o wyjątkowości śląskiego miasta, miejsca w zaskakujący sposób sprzyjającego rozwojowi artystów, aktywistów, humanistów.

Bohaterką kolejnego nagrania będzie: Aurora Lubos.

Urodziła się w Tarnowskich Górach. Córka Urszuli i Wernera. Od 1997 r. związana z trójmiejską sceną tańca, współpracowała między innymi z Gdańskim Teatrem Tańca, Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, Bałtyckim Uniwersytetem Tańca, Teatrem Dada von Bzdülöw, Klubem Winda, Klubem ŻAK w Gdańsku, Specjalistycznym Ośrodkiem Wsparcia w Rusocinie. Od 2000 roku aktorka angielskiego teatru Vincent Dance Theatre. Autorka kilku autorskich realizacji- spektakli solowych ( „Zanzibar”, „Niedokończone”, „ Nóż , Koń i Schody”, „AKTY”, „Nie wolno”, „Witajcie/Welcome”, „Ziemia”), instalacji ( „Still Alive”, „Cykl Pokarmowy”, „Bez domu”) , performansów ( „AKT1”, „4 Kąty”, „Akt na dwie- Ostatki”, „Z wody”), krótkich animacji ( cykl „Winter 2010”), audycji wizualno-słownych „Antoni Kępiński w czasie zarazy”, „Gertrude Finkler – Artysta w polu i w zagrodzie”, „Artysta na ulicy”, instalacji performatywnej  „Idź, zatańcz z dziadkiem” oraz video Ziemia1, Ziemia2. Spektakl jej autorstwa pt.: „Akty” był pokazywany w ramach Polskiej Platformy Tańca 2014 oraz w wielu miejscach w Polsce (Warszawa, Białystok, Ustka, Bytom, Tarnowskie Góry, Katowice, Gdynia, Wrocław), a także na South Caucasus Contemporary Dance & Experimental Art Festival w Tbilisi i podczas Dni Gdańska w Wilnie. W zeszłym roku „Akty” zostały pokazane w Kijowie, Baku, Tbilisi i Mińsku oraz na Białorusi i w Armenii. W 2015 roku w Dniu Solidarności z Uchodźcami zrealizowała na plaży w Sopocie performance „Z wody”. W 2016 powstał kolejny spektakl „Witajcie / Welcome”. Praca ta była pokazywana została wybrana z pośród 120 spektakli i zaprezentowana podczas Polskiej Platformie Tańca w 2017 roku. Witajcie/Welcome przedstawione zostało w wielu miejscach w Polsce, m. in. w Kronice, Trafo, BWA Wrocław, CSW Toruń, Teatrze Studio , a także za granicą: Kijów, Neapol, Tbilisi, Praga (Festiwal antyfaszystowski). W 2019 roku wraz z Honoratą Martin, Oskarem Martin , Anią Domańską i Emilia Orzechowską założyła Stowarzyszenie Arbuz – audiowizualne studio mobilne, które działa na rzecz uchodźców.

Planujemy w ciągu roku publikację dwunastu comiesięcznych rozmów mających na celu sportretowanie ludzi, których życie i błyskotliwe kariery są ważne i nieprzeciętne w skali regionu i kraju. Tematem wywiadów będzie powrót do krainy dzieciństwa, do wspomnień z magicznych, dziecięcych zakątków Tarnowskich Gór. Porozmawiamy o spełnieniu, o przygodzie tworzenia, o dobrym życiu, o niepokojach związanych ze współczesnością i nie tylko. Wśród naszych gości znajdą się między innymi: Krzysztof Mazik, Michał Majnicz, Kazimierz Sporoń, Piotr Trojan i wielu innych. W ten sposób powstanie nie tylko cykl filmowych dokumentalnych portretów wzbogaconych o materiały faktograficzne i archiwalia udostępniane przez bohaterów, ale równoległy, odmienny obraz miasta Tarnowskie Góry i Śląska przyjaznego dla kultury, sztuki .

Emisja i upublicznienie będzie miała miejsce na kanale YouTube TCK. Drugim ogniwem projektu będzie publikacja pod tym samym tytułem. Książka będzie oparta na filmowych wywiadach i będzie dokumentacją współczesnego obrazu Tarnowskich Gór i Śląska, jako znaczącego regionu na mapie kulturalnej Polski.

Nagrania będą realizowane w okresie od stycznia do grudnia 2021 roku. Planujemy nagranie dwunastu, godzinnych rozmów. Autorką wywiadów jest Ewa Wyskoczyl. Za nagrania filmów i archiwalia odpowiada Krzysztof Stręcioch i Karol Wołowiec, oprawę graficzną zaprojektowała Kaja Cyfka.

Projekt dofinansowany z Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS im. Andrzeja Szczypiorskiego.

Zdjęcie przedstawia logotyp
  • Inne
  • Dorośli, Dzieci, Młodzież, Seniorzy
  • Wstęp wolny

Repty Śląskie

,

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt