Wykład przedstawiciela Śląskiego Ogrodu Botanicznego „Zrównoważony rozwój, zespół deficytu natury i bioróżnorodność – co to w ogóle jest?” + film „Zielona szkoła. Ogród szkolny” / Eko Kraina 2023: bioróżnorodność
Bioróżnorodność – jako podstawowe zagadnienie tegorocznej Eko Krainy, będzie punktem wyjścia do omówienia innych tematów, takich jak zrównoważony rozwój czy zespół deficytu natury. Czym są te pojęcia i jak zaobserwować je i wykorzystać wiedzę o nich w codziennym życiu? O tym opowie nam Magdalena Maślak ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie podczas godzinnej prezentacji dla klas 5-8 szkoły podstawowej.
Śląski Ogród Botaniczny umiejscowiony jest na południowych zboczach Księżej Góry, na terenie miasta Radzionków.
To jeden z najmłodszych ogrodów botanicznych w Polsce. W 2009 roku Gmina Radzionków i Śląski Ogród Botaniczny – Związek Stowarzyszeń podpisały porozumienie o utworzeniu ogrodu botanicznego na terenie Księżej Góry. Przeznaczono na ten cel 16 hektarów terenu, który obejmował nieczynne kamieniołomy, fragmenty zadrzewień, muraw, nieużytków, pól uprawnych i zbiorniki wodne.
W roku 2010 utworzono pierwszą kolekcję – muraw ciepłolubnych. W roku 2012 przygotowano infrastrukturę pod zmiennowilgotne łąki, które w kolejnym roku przeniesiono z terenu lotniska w Pyrzowicach w ramach kompensacji przyrodniczej. Wtedy też rozpoczęto prace związane z tworzeniem pozostałych kolekcji: dendrologicznej, sadowniczej, roślin ozdobnych oraz łąk, a także budową – budynku Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej, dróg, ścieżek spacerowych, oświetlenia oraz ogrodzenia ogrodu. Prace te zostały zakończone w listopadzie 2014 roku.
W maju 2015 odbyło się uroczyste otwarcie Ogrodu oraz działającej przy nim Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej.
Opis filmu „Zielona szkoła. Ogród szkolny”:
Wiele dzieci nie ma pojęcia, skąd pochodzi jedzenie na ich talerzach. Wszystkie zgodnie twierdzą, że ze sklepu.
W Holandii od ponad 100 lat funkcjonuje system ogrodów szkolnych. Każdego roku szkoły podstawowe zabierają dzieci na pola, gdzie uczą je jak siać, uprawiać i gotować warzywa. Wyjście z klasy na łono natury uczy je czegoś ważnego – cyklu życia. Będą mogły pobrudzić ręce, buty oraz cieszyć się własnymi zbiorami.
Jak uprawiać warzywa? Co jest dobrym sposobem na walkę z otyłością? Jak dbać o bioróżnorodność? Tego wszystkiego dzieci nauczą się w szkolnym ogrodzie!
Wiek: 11-14 lat.
Wykład o godz. 10:00, film o godz. 11:00, zapisy dla uczniów klas 5-8 szkoły podstawowej pod numerem telefonu: 32 285 27 34 (w. 15 i 21).
Koordynator: Barbara Kompała.