06
Piątek
Marzec
godz. 19:00

Wystawa „Pod osłoną”

Centrum instalacji „Pod osłoną” stanowi grafika poświęcona dziewczynce dotkniętej autyzmem, a sól obok światła jest jednym z kluczowych elementów wystawy. Instalacja nawiązuje do świata osób autystycznych oraz ich percepcji rzeczywistości. Można ją odbierać za pomocą różnych zmysłów, a także w niej uczestniczyć, gdyż jest pracą interaktywną.

Użyta przeze mnie sól jest materiałem już od starożytności znanym jako drogocenny minerał o właściwościach leczniczych i oczyszczających, a także konserwujących. W instalacji „Pod osłoną” stanowi warstwę ochronną. Osłania i koi. Jest symbolem duchowego, uzdrawiającego czynnika.
Strefa zasypana solą jest strefą nieskażoną, pozbawioną działania złych mocy. Odnoszę się do biblijnego znaczenia soli, gdzie pojawia się w różnych kontekstach. Biblijna symbolika soli jest bogata, nieraz pełna sprzeczności. Sól występuje w Biblii jako życiodajna lub uzdrawiająca siła (2 Krl), ale jest również substancją niosącą zniszczenie (Pwt 29,17.19.22 (Ps 107,33.34). W Starym Testamencie stanowiła ważny składnik składanych ofiar i była symbolem przymierza między Bogiem a człowiekiem (Kpł 2,13) (2 Krn 13,5) (Lb 18,19). Występuje również jako czynnik duchowy wprowadzający pokój między ludźmi (Mk 9,50), a także symbolizuje przyjaźń (Kol 4,5.6 ). Przeciwstawne znaczenia soli sprawiają, że instalacja „pod Osłoną” jest realizacją o wielopoziomowym przekazie.

W trakcie trwania wystawy zostanie przeprowadzona zbiórka pieniędzy na rehabilitację Weroniki dotkniętej autyzmem.

JAGODA MITKO-RUDŹ
absolwentka Instytutu Sztuki, Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuk Plastycznych. W 2005 roku uzyskała dyplom
z wyróżnieniem ze specjalizacji grafika warsztatowa, pod kier. dr. hab. Jarosława Skutnika. Od 2018 roku doktorantka na macierzystej uczelni pod opieką artystyczno-naukową dr. hab. Krzysztofa Kuli. Zajmuje się grafiką cyfrową i warsztatową. Tworzy instalacje graficzne oraz intermedialne, obiekty, sztukę wideo oraz performance. Autorka i uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Członkini Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale w Krakowie oraz Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 2019 roku Kurator Galerii KLATKA na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego. Inicjatorka cyklu wystaw o nazwie „Kwestia czasu”. W obszarze jej zainteresowań jest również praca arteterapeutyczna z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Mieszka
w Katowicach.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
2019 Konstelacje – Poza Horyzont, ogólnopolski konkurs interdyscyplinarny, ZPAP Toruń – II Nagroda
2019 Międzynarodowe Warsztaty Działań Kreatywnych, Centrum Kultury i Sztuk Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich –
Wyróżnienie Janusza Kapusty
2018 II Przegląd „NOWA AWANGARDA” Galeria Szyb Wilson – Wyróżnienie
2017 XVIII Festiwal Sztuki Wysokiej pt. „Jestem” – Laureatka I Nagrody

  • Sztuka
  • Galeria Przytyk
  • Dorośli, Młodzież, Seniorzy
  • Wstęp wolny

Repty Śląskie

,

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt