6.09.2023

Bartek Barczyk – „NIE-ZALEŻNOŚĆ” / ART.ERIA.TG

Kościół Zbawiciela na Rynku

Projekt wystawienniczy realizowany każdego roku w przeddzień Gwarków w przestrzeni miejskiej Tarnowskich Gór. Główna ekspozycja będzie miała miejsce w Kościele Zbawiciela na Rynku. Wydarzenie jest okazją do przedstawienia działalności artystycznej lokalnych twórców.

W tym roku głównym punktem projektu ART.ERIA.TG będzie wernisaż wystawy Bartka Barczyka połączony z koncertem Mateusza Adamczyka i projektu „SQUARE” oraz czytanie performatywne Michała Majnicza.

Wernisaż: godz. 18:30, Kościół Ewangelicko-Augsburski Zbawiciela na Rynku

Zwiedzanie wystawy w pozostałe dni:
7-10.09.2023 r. w godzinach 14:00-17:00
11.09-31.10.2023 r. w godzinach otwarcia kościoła lub przez zamówienie mailowe przesłane na adres parafia.zbawiciela@gmail.com lub  telefonicznie 32 281 17 18


Marta Burian – kurator projektu wystawienniczego Art.eria.tg
Rafał Tomulka – koordynator koncertu
Ewa Wyskoczyl – wybór i opracowanie reżyserskie tekstów


Bartek Barczyk fotograf uzależniony od muzyki klasycznej. Swój nałóg próbował wyleczyć u takich specjalistów jak Wojciech Kilar czy Krzysztof Penderecki, dokumentując ich życie zawodowe oraz prywatne. Pomocy szukał też u Krystiana Zimermana, którego jest oficjalnym fotografem. Wszystkie próby ratunku tylko pogłębiły problem. W sukurs przyszedł Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie od 4 lat przechodzi terapię. Efekt jest taki, że nałóg fotografowania rozprzestrzenił się na kolejne dziedziny sztuki.
Marzy o czasie wolnym, który najchętniej spędziłby w lesie, koło swojego domu w Górach Sowich czytając Rilkego. Równie dobrze bawiłby się na ulicach Paryża gdzie podziwiałby, z Pinot Noir w kieliszku, starsze kobiety wystylizowane w najnowsze kolekcje najlepszych projektantów udowadniając wszystkim, że życie zaczyna się po 80-tce.
Urodzony w 1974 r. w Tarnowskich Górach, w latach 2001-2013 fotoreporter, a później kierownik działu fotograficznego „Gazety Wyborczej” w Katowicach. Dokumentował najważniejsze wydarzenia w regionie. W 2003 r. rozpoczął współpracę ze Śląskim Teatrem Tańca. Za cykl zdjęć przedstawiających tancerzy z całego świata na tle krajobrazu Górnego Śląska otrzymał I nagrodę w kategorii „Kultura” w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej 2003. Fotografował dla czołowych magazynów lifestylowych: „Pani”, „Wysokie Obcasy Extra”, „LaVie Magazine”, „Uroda Życia”. W 2013 r. został oficjalnym fotografem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Wielokrotnie portretował wybitne postacie kultury, m.in. Wojciecha Kilara, Krzysztofa Pendereckiego, Krystiana Zimermana, Philipa Glassa czy Elliota Goldenthala. Stworzył unikatowe portrety polskich artystów na wystawę w ramach projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” realizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W 2022 r. otrzymał pierwszą nagrodę ex aequo w VIII Konkursie Fotografii Teatralnej organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Nagroda w kategorii “zestaw dokumentacyjny” z przedstawienia “Danton” w reżyserii Radka Stępnia.

Mateusz Adamczyk (ur. w 1984 r. w Tarnowskich Górach) – instrumentalista, skrzypek, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Escola Superior de Musica de Catalunya
w Barcelonie. Studiował na Wydziale Muzyki Klasycznej, równocześnie grając i doskonaląc swój warsztat improwizacyjny w licznych klubach jazzowych i dyskotekach stolicy Katalonii. W Hiszpanii współtworzył międzynarodową grupę The Johnny Freelance Experience – jeden z niewielu w Europie zespołów zajmujących się recyklingiem muzyki klubowej i łączących żywe instrumenty z didżejskim setem. Współpracuje z Marcinem Wyrostkiem (Tango Corazon i Coloriage), Kayah & Transoriental Orchestra, Orkiestrą Kameralną Aukso oraz z czołowymi DJ-ami w kraju.

Michał Majnicz (ur. W 1976 r. w Tarnowskich Górach) – absolwent Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST (2002). Tuż po dyplomie rozpoczął pracę w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, od 2007 r. pracował w Teatrze Polskim we Wrocławiu, a od 2013 r. należy do zespołu Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Grał w również  w opolskim Eko-Studio, Teatrze ZL w Tarnowskich Górach, bydgoskim Teatrze Polskim i Teatrze Śląskim im Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Na koncie ma znaczące role w spektaklach Mai Kleczewskiej („Makbet”, „Dziady”), Moniki Strzępki („Courtney Love”, Tęczowa Trybuna 2012”, „nieboska komedia. Wszystko powiem Bogu!”, „Bitwa warszawska 1920”), Jana Klaty („Kazimierz i Karolina”, „Wróg ludu”, „Ziemia obiecana”, „Titus Andronicus”, „Trylogia”). Współpracował również m.in. Markiem Fiedorem, Ewą Wyskoczyl, Remigiuszem Brzyzkiem i Michałem Borczuchem.

Repty Śląskie

,

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt