2.10-19.11.2023

Klasyka kina widziana na nowo: wystawa plakatów filmowych Joanny Górskiej i Jerzego Skakuna

Galeria Przytyk

Plakat filmowy współcześnie postrzegany jest często jako forma czysto użytkowa, której zadaniem jest zaanonsowanie filmu i przyciągnięcie do kina jak największej liczby widzów, głównie poprzez ukazywanie twarzy i nazwisk znanych aktorów. Plakat filmowy przybiera niekiedy także bardziej subtelne, artystyczne oblicze, bazujące na graficznym ujęciu tematu filmowego w intrygujący sposób, zachęcający Widza do myślenia, dzięki czemu zyskuje zadatki na dzieło sztuki.

Dowodem na to jest wieloletnia praca polskich plakacistów – Joanny Górskiej i Jerzego Skakuna prowadzących od 2003 roku studio Homework, którzy w swoich minimalistycznych, finezyjnych realizacjach potrafią zawszeć czytelną, inteligentną, niekiedy humorystyczną metaforę. We współpracy z dystrybutorem filmowym Vivarto od 2008 roku tworzyli plakaty filmowe anonsujące Klasykę Kina, czyli wybitne ikony kinematografii światowej, takie jak „Casablanca” Michaela Curtiza, „Metropolis” Fritza Langa, „Wszystko o Ewie” Josepha L. Mankiewicza, seria filmów z Charlie’m Chaplinem, „Mulholland Drive” Davida Lyncha i wiele, wiele innych. Ich plakaty przyciągają wzrok geometrycznymi formami i kontrastowymi zestawieniami barw. Uderzają odbiorcę prostotą i umiejętnym wykorzystaniem symboli nawiązując do filmu, w skrótowej formie ilustrując samo sedno fabuły.

Podczas wystawy w ramach projektu „Klasyka Kina widziana na nowo” w przestrzeni Galerii Przytyk zaprezentujemy 25 wyselekcjonowanych plakatów autorstwa Joanny Górskiej i Jerzego Skakuna do klasycznych dzieł filmowych.

Joanna Górska i Jerzy Skakun – absolwenci ASP w Gdańsku. Prowadzą studio graficzne Homework. Zajmują się projektowaniem plakatów, grafiką wydawniczą, przygotowują identyfikację wizualną wydarzeń kulturalnych. Współpracują z Teatrem Powszechnym w Warszawie, Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty, Muzeum Narodowym w Warszawie, Mañaną, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Polin. Ich prace ilustrowały m. in. Przekrój, Znak, Liberation, Financial Times.

Wernisaż + spotkanie z artystami: 20 października (piątek), godz. 18:00.
Wystawa potrwa do 19 listopada br.

Wstęp wolny.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt