21.03.2023

Kinowy kwiecień w TCK

Kwiecień plecień, nigdy nie wiadomo, jaką pogodę nam zaserwuje. W tej sytuacji, bezpiecznym wyjściem wydaje się wyjście do kina, szczególnie gdy w TCK sporo wyjątkowych propozycji!

Pierwsza z nich to tryptyk pokazów w ramach Tarnogórskiego Konkursu Prelegenckiego. O ile prelekcja wprowadzająca do seansu jest od zawsze istotnym elementem Dyskusyjnego Klubu Filmowego Olbrzym, to tym razem nie będą jej wygłaszać instruktorki TCK, ani zaproszeni goście, ale widzowie, którzy zgłoszą się do konkursu (termin zgłoszeń: 31 marca). Dzięki temu, sami występujący rozwiną swoje filmoznawcze i wykładowcze skrzydła, a pozostałe osoby na sali zyskają wyjątkową okazję spojrzenia na film z aż trzech pogłębionych perspektyw, bo właśnie tyle miejsc na prelekcje jest przewidzianych przed każdym z seansów.

Regulamin i karta zgłoszeniowa konkursu

Kadr z filmu Bohater
Kadr z filmu Bohater

Wszystkie trzy prezentowane w ramach konkursu filmy cechują najwyższe walory artystyczne, a w dodatku zabierają nas one w podróże tak w przestrzeni, jak i w czasie. Pierwszy to zdobywca Grand Prix Festiwalu w Cannes, Bohater w reżyserii znanego irańskiego twórcy – Asghara Farhadiego. Drugi, czyli poruszający kwestię nierówności społecznych w Korei Południowej Parasite Joon-ho Bonga, doczekał się w 2020 roku aż czterech Oscarów. Natomiast trzeci, Pociąg Jerzego Kawalerowicza, jednym przypomni, a innym przedstawi wybitne role Lucyny Winnickiej, Leona Niemczyka i Zbyszka Cybulskiego. Filmy z konkursowymi prelekcjami będzie można obejrzeć w TCK 14, 15 i 16 kwietnia.

Grafika promująca 16. Festiwal grand off im. Witolda Kona Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata

Kolejna uczta dla kinomanów szykuje się ledwie parę dni później! – już 21 kwietnia będziemy mogli obejrzeć w Tarnogórskim Centrum Kultury filmy krótkometrażowe nagrodzone na 16. Festiwalu Grand OFF im. Witolda Kona. To wydarzenie, współtworzone u swojego zarania przez wielkiego entuzjastę i promotora kina niezależnego, który dziś mu patronuje, to jedna z najważniejszych w swoim rodzaju inicjatyw na świecie. Do tej edycji zgłoszono aż 3200 filmów z 120 krajów, a najlepsze wybrała dla nas kapituła najwyższej klasy artystów (m.in. reżyserka Agnieszka Holland, scenograf Allan Starski, czy aktor Robert Gonera) reprezentujących 26 różnych narodowości. 11 produkcji, jakie zobaczymy w TCK reprezentuje nie tylko szerokie spektrum geograficzne, ale też tematyczne! Mozambik, Gruzja, duchy, pomysłowi hotelarze, czy po prostu zwykły Polak, który próbuje przerwać przygotowania do własnego pogrzebu – wrażeń nie zabraknie!

Kadr z filmu Imperium światła
Kadr z filmu Imperium światła

Oprócz wyżej opisanych specjalnych projektów, czekają też na nas, jak co miesiąc, pokazy pojedynczych filmów pełnometrażowych. Zgodnie z zasadą „dla każdego coś miłego”, mamy propozycję dla najmłodszych (Wróżka Zębuszka 22.04. i 30.04.), odlecimy w niejedno multiwersum (Marvelowskie – w filmie Ant-Man i Osa: Kwantomania 15.04. – lub Danielowskie, w Oscarowym hicie Wszystko wszędzie naraz 22.04.), jak również nieco się powzruszamy (Imperium światła 22.04 oraz nagrodzony BAFTą za najlepszy scenariusz Aftersun 28.04.). Ponadto, w miesiącu Świąt Wielkanocnych prezentujemy też dwa filmy oparte na motywach religijnych: Opiekuna (15.04.) o roli św. Józefa w życiu współczesnych ludzi, oraz Świętego – kryminał z trudnymi relacjami władza-Kościół w II poł. lat 80-tych w tle.

Kadr z filmu Święty
Kadr z filmu Święty

Zapraszamy na seanse! Bilety, jak również godziny seansów i szczegółowe opisy filmów dostępne są w kasie i w witrynie internetowej tck.net.pl

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt