14.06.2023

Literacki czerwiec w TCK

Dla uczniów i studentów zbliżają się wakacje, które są też ulubionym czasem na urlop dla pracujących. Jednym z doskonałych sposobów na ładowanie naszych akumulatorów jest relaks z dobrą książką. Zupełnie nowy wymiar do jej lektury może wnieść osobiste poznanie autorki lub autora, stąd też Tarnogórskie Centrum Kultury zaprasza w tym miesiącu na aż trzy spotkania z literatami!

Bohaterką pierwszego z nich, współorganizowanego z Miejską Biblioteką Publiczną im. Bolesława Lubosza w Tarnowskich Górach, będzie Monika Michalik. Ta wyjątkowa tarnogórzanka podbiła serca czytelniczek w całym kraju swoimi czterema powieściami, a także publikowanymi w antologiach opowiadaniami, w których sprawnie łączy wciągające romanse z ważnymi kwestiami społecznymi.

Podczas spotkania będzie szansa, by poznać jej drogę do wydawniczego sukcesu, która wiodła od dziecięcej kreatywności, przejawiającej się w pisaniu własnych zakończeń baśni, przez teksty dziennikarskie, aż po pamiętnik z czasów choroby, który mimo że nie powstał, to okazał się kluczowy dla powstania pierwszej powieści. Warto pojawić się w czwartek 15 czerwca o 17:30 w filii TCK w Reptach Śląskich, nie tylko po to, by poznać kulisy powstawania dotychczas wydanych książek pisarki i plany na nowe, ale też zaczerpnąć z optymizmu i siły osobowości radosnej jak wakacje w słonecznej Grecji, w której często rozgrywa się akcja jej opowieści. Wstęp wolny.

W kolejny czwartek, 22 czerwca, zapraszamy na salę widowiskową TCK na wieczór autorski tarnogórskiej poetki i prozaiczki, Justyny Kędzi. Autorka inspiruje nie tylko swoimi poruszającymi tekstami, ale też wielkim sercem, dzięki któremu cierpliwie prowadzi początkujących twórców ścieżką do publikacji ich prac, służąc radą i dzieląc się bogatym doświadczeniem. Jej przykład wielu już osobom pomógł przypomnieć sobie o schowanych do szuflady marzeniach, których realizacja dodaje skrzydeł.

Odczytywanym na scenie fragmentom najnowszej książki Justyny Kędzi, pt. „Cześć! To ja, pasja”, towarzyszyć będą teksty Andrzeja Kanclerza, jej własnego mentora z czasów, gdy sama szlifowała swój warsztat podczas warsztatów literackich w TCK. Oprócz odczytów prozy, będziemy mogli wysłuchać wierszy autorki w wykonaniu weterana śląskiego bluesa, Marka McCarrona Motyki, który stworzył do nich zupełnie nowe kompozycje. Aby zapewnić sobie miejsce podczas spotkania, z którego z całą pewnością wrócimy z silniejszą wiarą w to, że nie ma przeszkód zbyt wielkich, by stawić im czoła, warto wcześniej pobrać bezpłatne wejściówki z kasy TCK.

Wreszcie, w ostatni czerwcowy czwartek, a więc 29 dnia miesiąca, spotkamy się, by cieszyć się twórczością uczestników warsztatów literackich w TCK w dobiegającym końca sezonie, tym razem pod kierunkiem Grzegorza Kielara. Kto wie, może niektórzy z nich doczekają się tak licznych publikacji i nagród jak ich poprzedniczka, bohaterka wcześniejszego wydarzenia?

Tymczasem, mamy okazję wysłuchać ich utworów już teraz, na żywo, podczas wieczoru zwieńczonego koncertem tria Kumple Bejdaka. Grupa wykonuje zarówno piosenki własne, jak i covery, czerpiąc z najlepszych tradycji polskiej piosenki śpiewanej, a zarazem rozwijając je. Stanowią kolejne już pokolenie popularyzujące ten niezwykły gatunek, zachęcający do zwolnienia w codziennym biegu i zachwycenia się nawet najdrobniejszymi szczegółami życia. Bilety, w cenie 10 zł, dostępne w kasie oraz tutaj.

Tak właśnie prezentują się propozycje dla miłośniczek i miłośników literatury, jakie przygotowaliśmy w TCK na ten miesiąc – zapraszamy do skorzystania z nich! Z pewnością miło będzie odkryć, jak wiele utalentowanych osób, pozwalających zobaczyć rzeczywistość z zupełnie  nietuzinkowej perspektywy, mijamy codziennie na ulicach naszego miasta!

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt