24
Czwartek
Wrzesień
godz. 18:00

EKO KRAINA: wykład „Leśne historie”

Las zawsze przedstawiał z sobą pewną granicę między tym, co znane, a obce. W optyce kultur tradycyjnych był miejscem tajemniczym, magicznym gdzie zasady codziennego życia były zawieszone. Tym samym dawna puszcza jawiła się zarazem jako dawca pożywienia i rządzące się własnymi prawami zagrożenie. Idąc w głąb lasu, przeżyć można było niezwykłą przygodę lub znaleźć się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. To najczęściej z nieznanego lasu przybywały tajemnicze istoty, które mogły zaburzyć życie lokalnej społeczności.
Doktor Michał Spurgiasz pragnie zaprosić na wystąpienie poświęcone symbolice i znaczeniu drzew w kulturach przedchrześcijańskiej Europy. W trakcie wystąpienia słuchacze będą mogli zapoznać się: ze znaczeniem lasu w postrzeganiu przedchrześcijańskich kultur europejskich; istotami, które ten las miały zamieszkiwać – zarówno dobroczynnymi, jak i złowieszczymi; symboliką poszczególnych gatunków drzew. Całość wystąpienia zostanie uzupełniona o mity kultur celtyckich, germańskich i słowiańskich, które nakreślą tło, dla dalszych rozważań.

  • Wykład
  • Sala widowiskowa
  • Dorośli, Dzieci, Młodzież, Seniorzy
  • Wstęp wolny

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt